MISIR´DA YAPILAN 10 YENİ ARKEOLOJİK KEŞİF

Nil Vadisi´nde filizlenmesinden Büyük İskender´in fethine kadar antik dünyanın en önemli uygarlıklarından biri olan Antik Mısır bizleri tarihinin eskiliği ve sürekliliğiyle cezbetmektedir. Özellikle 20. yüzyılın başından beri dünyada üzerine en çok konuşulan ve merak edilen bir uygarlık olan Antik Mısır´ın insanlarda bu derece merak uyandırması kuşkusuz ona mistik bir hava yüklenmesinden kaynaklanmaktadır. Mısır denilince A´dan Z´ye hemen herkesin aklına piramitlerin gelmesi ve bunların inşaasında insanların değil de (firavunların manevi ve maddi güçleri göz önüne alınırsa piramitlerin insanlar tarafından yapılmasının imkansız olmadığı açıktır) dünya dışı varlıkların elinin olduğu düşüncesi ve bunun da bilim insanı ünvanı taşıyanlar arasında kabul görmesi durumu özetler niteliktedir. Bu duruma çeşitli uluslararası medya şirketlerinin reklam ve prim yapma politikaları da bir sebep, belki de en önemli etkendir. Antik Mısır evrenseldir ve "insana özgü olmayan" tarzı bakış açılarını değil, "insana özgü olan" bakış açılarını hak eder.

Mısır sadece piramit veya sfenks demek değildir. Bugün Mısır´da devam eden arkeolojik çalışmalar uygarlık yolunda insanlık tarihimizin en uzun deneyimlerini ortaya çıkarıyor. Keşifler kıtadaki eski yaşamı aydınlatmakla kalmayıp aynı zamanda antik çağ insanlarının yaşamını etkilemiş olan manevi veya teknik bazı yenilikleri de açığa çıkarıyor. Bu noktada Aktüel Arkeoloji Dergisi olarak biz de, son aylarda Mısır´da yapılan önemli 10 yeni arkeolojik keşfi Mısır tarihine ve arkeolojisine meraklı okurlarımız için derledik. İyi okumalar...

 

1) MISIR’DA ÇOK İYİ KORUNMUŞ DURUMDA YENİ BİR MUMYA BULUNDU

 

 

Mısır’ın güneyindeki Luxor kenti yakınlarında MÖ 1075- 664 arasına tarihlenen çok iyi durumda korunmuş yeni bir mumya bulundu. Firavun III. Tutmosis dönemine ait bir tapınağın yakınlarında yer alan MÖ 1075-664 arasına tarihlenen bir mezar içerisinde bulunan mumya, alçı ile birbirine tutturulmuş keten bir kumaş ile sarılmış ve açık renklerde boyanmış ahşap bir lahit içerisine yerleştirilmişti.

 

2) MISIR’DA 86 KEDİ MEZARI KEŞFEDİLDİ

 

 

Mısır’da, Kızıldeniz yakınlarındaki Berenike antik liman kentinin eteklerinde, Roma Dönemine tarihlenen 86 evcil kedi mezarı bulundu. Kedileri defnetme biçimi, onların dini bir törenin parçası değil, sadece doğal nedenlerden ölen evcil hayvanlar olduğunu gösteriyor.

 

3) MISIR’DA İSA’NIN DOĞUŞU SAHNESİNE BENZER 5 BİN YILLIK BİR KAYA RESMİ BULUNDU

 

 

Mısır’da İtalyan araştırmacılar tarafından, iki hayvan ve ebeveyn arasında yeni doğmuş bir bebek ile doğudaki bir yıldızı tasvir eden 5 bin yıllık kaya resmi keşfedildi. Bu kaya resminde, yeni doğmuş bir bebek, göğe yükseliyor gibi biraz üstte resmedilmiş. Bebeğin anne ve babanın arasında henüz olmadığı bu konum, doğum ya da hamilelik demek olabilir.

 

4) MISIR´DA FİRAVUN II. AMENHOTEP VE III. TUTMOSİS DÖNEMİNE AİT YENİ MEZARLAR KEŞFEDİLDİ

 

 

Lund Üniversitesinden bir grup arkeolog, Asvan’daki Gebel Al-Silsila’nın kuzeyinde, Yeni Krallık döneminin firavunları II. Amenhotep ve III. Tutmosis zamanından kalma kayalık mezarlara rastladı. Asvan Tarihi Eserler müdürü Nasr Salama, yeni keşfedilen bu mezarlardan çıkan arkeolojik materyallerin şimdiye kadar III. Tutmosis ve II. Amenhotep dönemleri ile sınırlı olduğunu, ayrıca mezarlarda boyalı lahitlerin, heykellerin, boyalı kutuların, seramik kapların, mücevherlerin, amuletlerin bulunduğunu söyledi. Mısır’ın Gebel Al-Silsila bölgesinde bulunan bu yeni mezarlar bölge hakkında algıları değiştirmeye devam ediyor.

 

5) MISIR´IN LUKSOR KENTİNDE KRALİYET YAZMANINA AİT BİR MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI

 

 

Mısır’ın Luksor kentindeki Theban nekropolünde özel bir mezar keşfedildi. Nil’in batı kıyısında yer alan El-Khokha bölgesinde bulunan mezarın güzelce dekore edilmiş olduğu ve muhtemelen 19. ve 20. Hanedanlar dönemine dayandığı tespit edildi. Mezarda yapılan ilk incelemeler, mezarın Khonsu adında bir kraliyet yazıcısına ait olduğunu ortaya koyuyor.

 

6) MISIR’DA Pİ-RAMESSES ANTİK KENTİNDE ANITSAL BİR YAPI KOMPLEKSİ BULUNDU

 

 

Mısır’da, Qantir kentinde anıtsal bir yapı kompleksi ve çocuk ayak izleri ortaya çıkarıldı. Almanya’nın Hildesheim kentindeki Roemer-Pelizaeus Müzesinden bir kazı ekibi, Firavun II. Ramses döneminde Mısır’ın başkenti olan Pi-Ramesses’te (Qantir) anıtsal bir kompleksin bölümlerini ve çocuklara ait ayak izlerinin olduğu bir harç çukuru ortaya çıkardı. Mısır Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mahmoud Afifi, bu yapının 200 ile 160 metre boyutlarında anıtsal bir kompleks olduğunu söyledi. Afifi’ye göre kompleks muhtemelen bir sarayın ya da tapınağın bir parçası.

 

7) MISIR’DA 8 METRELİK HEYKEL ORTAYA ÇIKARILDI

 

 

Mısır’ın başkenti Kahire’de, ilk ortaya çıkarıldığında II. Ramses’e ait olduğu düşünülen fakat daha sonra I. Psamtek’e ait olduğu anlaşılan 8 metre boyunda heykel keşfedildi. Mart ayının başlarında Kahire’nin doğusundaki Heliopolis’te, bir çamur çukurunda bulunan heykelin, MÖ 1279-1213 yılları arasında hüküm süren Firavun II. Ramses’i tasvir ettiği düşünülüyordu. Uzmanlar bu heykelin, II. Ramses’ten 600 yıl sonra; MÖ 664-610 yılları arasında hüküm süren I. Psamtek’e ait olduğunun anlaşıldığını açıkladı. Heykelin yazıtında Psamtek’in beş isminden biri olan ‘Nebaa’ kelimesi geçiyordu.

 

8) MISIR’IN LUKSOR KENTİNDE KRALİÇE TİYE’NİN HEYKELİ BULUNDU

 

 

Luksor’un batı kıyısındaki Kom El-Hittan’daki bir tapınakta, Firavun III. Amenhotep’in karısı ve Firavun Tutankhamun’un büyükannesi olan Kraliçe Tiye’nin eşsiz bir heykeli keşfedildi. Keşfi incelemek için bölgeyi ziyaret eden Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid El-Enani, heykeli eşsiz ve güzide bir eser olarak nitelendirdi. Enani ayrıca şimdiye kadar Kraliçe Tiye’nin alabaster heykelinin bulunmadığını söyledi ve tapınakta ortaya çıkarılan daha önceki heykellerin hepsinin kuvarsit taşına oyulmuş olduğunu ifade etti.

 

9) MISIR’DA 6 BİN YILLIK KAYA RESİMLERİ KEŞFEDİLDİ

 

 

Bonn Üniversitesinden bir grup Mısırbilimci, Mısır’ın Asvan kenti yakınlarındaki bir nekropolde, MÖ 4. binyıldan daha eski kaya resimleri keşfetti. Keşif, Tarihi Eserler Bakanı tarafından Mısır’da yapılan en önemli 10 arkeolojik keşiften biri olarak gösterildi ve ödül aldı. Mısır’ın Asvan kenti yakınlarındaki bir nekropolde keşfedilen ve noktalar halinde kayaya kazınmış bu resimlerde şamanik figürler ve av sahneleri betimlenmiş. Araştırmacılara göre keşfedilen bu resimler Mısır’ın Neolitik Dönemi ile Antik Mısır kültürü arasında bir bağlantı oluşturabilir.

 

10) MISIR’DA 12. HANEDAN DÖNEMİNE AİT SAĞLAM BİR MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI

 

 

Mısır’ın Asvan kentinin batısında II. Sarenput’un en önemli valilerinden birinin kardeşinin gömüldüğü sağlam bir mezar yapısı keşfedildi. Lahitlerin üzerinde yer alan yazıtlarda, ölenlerin adı; sırasıyla Shemai, onun anne ve babası; Satethotep ve Khema’nın adları yazılıydı. Shemai'nin en büyük kardeşi olan II. Sarenput ; II. Senwosret ve III. Senwosret döneminde Mısır'ın en güçlü valilerinden biriydi. Elephantine valiliği görevinden ayrı olarak, Mısır birliklerinin generaliydi ve farklı tanrıların kültünden sorumluydu. Yapı Mısır'daki üst sınıfın 3 bin 800 yıl önceki yaşam koşullarını incelemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

 

Aktüel Arkeoloji