MISIR´DAKİ SU ALTINA GÖMÜLMÜŞ İKİ ANTİK KENTİN ESERLERİ YAKINDA PARİS´TE SERGİLENECEK

Thonis-Heracleion ve Canopus antik şehirlerinin su altına gömülmüş harabelerinde bulunmuş olan antik Mısır hazineleri ilk defa Paris’te yapılacak bir sergide ziyaretçilere sunulacak.

Thonis-Heraclion ve Canopus deprem ve gel-git dalgaları sebebiyle MS 8.yüzyılda sulara gömülmüş iki şehirdir. Batık şehirlerin keşfi Avrupa Sualtı Arkeoloji Enstitüsü başkanı Franck Goddio tarafından 2000 yılında gerçekleştirildi. Yaklaşık 110 km2 olduğu tahmin edilen kazı alanlarının bu zamana kadar sadece %1-%2 si kazılabilmiş durumda. 

Thonis-Heraclion adlı şehrin ismi antik Mısır ve antik Yunancadan gelmektedir. MÖ 8.yüzyılda kurulmuş olan şehrin kanallardan oluşan bir yol ağı ve yabancı gemilerin çokça uğradığı önemli bir liman vardı. Kazı alanından çıkarılmış 700 adet çapa ve 60 gemi enkazı Thonis-Heraclion’un önemli bir liman şehri olduğunun en büyük göstergelerinden.

Batık şehirlerin keşfinden evvel bazı antik kaynaklarda bahsedildiği biliniyordu. Örneğin, MÖ 5. yüzyılda yaşamış Yunan tarihçi Herodot, Thonis-Heraclion’dan, Helen ve Paris’in Truva savaşından evvel uğradıkları bir şehir olarak bahseder. Yine MÖ 2. yüzyılda yaşamış bir şair olan Nicander, Menelaus’un bir adamı olan Canopus’un bir yılan tarafından sokulup öldüğünden bahseder.

290 antik eserin ziyaretçilere sunulacağı serginin 8 Eylül-31 Ocak tarihleri arasında Paris’teki Arap World Institute’te (Dünya Arap Enstitüsü) olması planlanmaktadır. Serginin en göz alıcı parçaları arasında iyi işçilikle işlenmiş bir firavunun heykeli ve Osiris’in altından yapılmış göz tasviri bulunmakta.

Kaynak: http://www.theguardian.com/science/2015/aug/02/ancient-egyptian-artefacts-thonis-heracleion-canopus-paris