MISIR´DAKİ TARKHAN ELBİSESİ´NİN EN ESKİ GİYSİ OLDUĞU KESİNLEŞTİ

İnsanlık tarihinin en eski giysisinin Mısır’da bulunduğu ortaya çıktı. 1977 yılında bulunan kıyafetin üzerinde yapılan radyokarbon analizine göre, MÖ 3101-3482 tarihleri arasında üretildiği ve böylece dünyanın en eski giysisi olduğu yüzde 95 oranında kesinleşti.

İnsanlık tarihinin en eski giysisinin Mısır’da bulunduğu ortaya çıktı. 1977 yılında bulunan kıyafetin, şu anda bir gömlek gibi görünmesine rağmen, zamanında daha uzun olduğu düşünülüyor.

Mısır'da bulunan giysinin üzerinde yapılan radyokarbon testinin ardından, yüzde 95 kesinlik oranıyla dünyanın en eski elbisesi olduğu çıklandı. Bu "V yaka" gömleğin, insanlık tarihinin bilinen en eski dokuma kumaşı olduğu da kesinleşti. 

Oxford Üniversitesi'nin kıyafet üzerinde yaptığı radyokarbon testinin ardından, söz konusu giysinin 5100 ile 5509 yıllık bir geçmişi olduğu ortaya çıktı. Yapılan açıklamaya göre, antik gömlek, MÖ 3101-3482 tarihleri arasında üretilmiş.

Modern ismi Tarkhan olan bir antik Mısır mezarlığında bulunduğu için Tarkhan Elbisesi olarak anılan giysinin, Mısır'daki en eski kıyafet ve dünyada bilinen ilk dokuma kumaş olduğu zaten düşünülüyordu; fakat yaşı tam olarak belirlenememişti. Yapılan radyokarbon testiyle dünyanın en eski giysisinin yaşı belirlenmiş oldu. Antik Mısır'daki İlk Hanedan dönemine ait olduğu açıklanan giysinin, o dönemde yaşayan bir aristokrata ait olduğu düşünülüyor.

Tarihi eser buluntularının izotopunun yoğunluğu ya da radyoaktivitesi ölçülerek söz konusu buluntular ve bu buluntuların ele geçtiği tabakalar ve kontekstler tarihlenebiliyor.