MISIR’IN LUKSOR KENTİNDE 3 BİN 500 YILLIK MUMYALAR VE HEYKELLER ORTAYA ÇIKARILDI

Luksor yakınlarındaki bir Mısır arkeolojik misyonu, en az 3 bin yıllık birkaç mumya ve mezar heykelleri ortaya çıkardı. Bu kalıntılar 18. Hanedan Döneminde (MÖ 1550’den 1292) üst düzey yönetici olan Userhat (Ou Sarhat) adlı bir soylu için yapılmış bir mezardan geldi.

Eski Eserler Bakanı Khaled al-Anani, keşfin Krallar Vadisi yakınlarındaki Dra 'Abu-el-Naga' dağlık arazisinde yapıldığını söyledi. Mezarda, cenaze maskeleri, düzinelerce seramik, ushabti olarak adlandırılan yüzlerce ritüel figürin, altı mumya ve lahit bulundu.  Böylece toplam da 1.050 eser ortaya çıkarıldı.

 

Mısır Eski Eserler bakanı, eserlerin çoğunun çok iyi durumda olduğunu belirtti. Ayrıca bakan, "Bazı renkler o kadar parlak ki bu eserleri sadece birkaç gün önce boyandığını düşünebilir" dedi. Arkeolojik misyonun başkanı olan Mostafa Waziri ise, mezarın, mezar soygunlarının yaygın olduğun bir zamanda inşa edildiğini ve heykellerin bulunduğu başka bir odasının olduğunu söyledi.

 

Mezar bir ana salon ile iki hücre odadan oluşmakta. Waziri, farklı hanedanlardan gelen ve firavunları tasvir eden heykellerin başka bir oda da bulunduğunu ve mezar sakinlerinin henüz bilinmeyen bir hastalıktan öldüğünü bildirdi. Ayrıca Waziri’ye göre mezar benzersiz olsa da, mezarın hücre odalarında daha da daha da şaşırtıcı keşifler yapılabilir.

 

Geçtiğimiz yıllarda terörizm ve iç karışıklıkla ağır bir darbe yiyen Mısır’ın turizm sektörünün, bu son keşiflerle tekrardan artması bekleniyor. Bu yılın başlarında Asvan kenti yakınlarında 12 antik mezar keşfedilmişti. Mart ayında ise, Kahire yakınlarındaki bir gecekondu mahallesinde, MÖ 664-610 yılları arasında hüküm süren Firavun I. Psammetik’e ait olduğun düşünülen, 8 metrelik heykel ortaya çıkarılmıştı. 

 

http://www.ibtimes.co.uk

http://tass.com