MISIR’IN LUKSOR KENTİNDE KRALİÇE TİYE’NİN HEYKELİ BULUNDU

Mısır’da gerçekleşen heykelin keşfi, Alman Arkeoloji Enstitüsünün çatısı altında çalışan Avrupa-Mısır misyonu tarafından yapıldı.

Firavun III. Amenhotep’in karısı ve Firavun Tutankhamun’un büyükannesi olan Kraliçe Tiye’nin bu eşsiz heykeli Luksor’un batı kıyısındaki Kom El-Hittan’daki tapınakta keşfedildi. Heyecan verici bu keşif, Alman Arkeoloji Enstitüsü şemsiyesi altında çalışan Avrupa-Mısır misyonu tarafından yapıldı.

 

Keşfi incelemek için bölgeyi ziyaret eden Tarihi Eserler Bakanı Halid El-Enani, heykeli eşsiz ve güzide bir eser olarak nitelendirdi. Enani ayrıca şimdiye kadar Kraliçe Tiye’nin alabaster heykelinin bulunmadığını söyledi ve tapınakta ortaya çıkarılan daha önceki heykellerin hepsinin kuvarsit taşına oyulmuş olduğunu ifade etti.

 

Misyonun lideri Hourig Sourouzian bu heykelin, kuma gömülen III. Amenhotep’e ait bir heykelin kaldırılırken kazara bulunduğunu söyledi. Sourouzian ayrıca, heykelin ve renklerinin çok iyi korunduğunu belirterek, restorasyon çalışmaları yapılacağını ekledi. 

 

http://english.ahram.org.eg