MISIRLILAR CİLTLERİNİ BEYAZLATIYORMUŞ!

2007 yılında bulunan bir mumyada yapılan çalışmalar, mumyanın düzenli olarak cildini beyazlattığını ortaya çıkardı.

 

2007 yılında bulunan bir kadına ait mumyanın üzerinde yapılan çalışmalar, mumyanın cildinin bozulduğunu ve kadının düzenli olarak cildini beyazlattığını ortaya çıkardı.

 

Antik Mısırlıların ciltlerini beyazlatmak için kendilerini öldürücü olabilecek kozmetik ürünleriyle alçıladıkları 3500 yıllık bir mumya kafası sayesinde ortaya çıktı.

 

20-25 yaşlarında bir kadına ait olan mumyanın yanaklarının altındaki ve boynunun arkasındaki küçük yumrular kadının “eksojen okronozis ” adı verilen bir cilt hastalığına sahip olduğunu gösteriyor.

 

Atina Ulusal Kapodistrian Üniversitesi’nden antropolog Despina Moissidou’nun söylediğine göre böylesi bir cilt hastalığına cilt beyazlatıcı kozmetiklerin aşırı kullanımı sebep olabilir.

 

Tarihsel bilgiler Mısır toplumunda beyazlatılmış cilt tonunun bir farklılık yarattığı yönünde. Araştırmacılar daha açık cilt tonuna sahip olmanın yüksek sosyal statü simgesi olabileceğini söylüyor. Bireyin dışarıda iş yapmak zorunda olmadığı ya da hiç çalışmak zorunda olmadığını gösterdiği için böyle bir durumun oluşmuş olabileceği öngörülüyor. Tıpkı antik Çin’de yaşayan ve zengin kadınların yüksek zümrelere mensup olduklarını tırnaklarını uzatarak göstermeleri gibi, Mısır’da bu durum açık veya kotu cilt tonuyla ifade ediliyor olabilir.

 

Şu anda Madrid’deki bir müzeye ait olan mumya başının “Gineli siyahi genç bir kadının kesilmiş başına ait” olduğu belirtildi. Mumya ilk olarak 2007 yılında Mısır’daki bir nekropol kazısında Moissidou ve arkadaşları tarafından bulunmuştu. Mumyalanma tekniğinden yola çıkılarak Yeni Krallık 18. Hanedan dönemine ait olduğu ortaya çıkmıştı. Kadının Thutmose II ve Thutmose III dönemleri arasında yaşadığı düşünülüyor. Bulunduktan sonra koleksiyoner ve bankacı Ignacio Bauer ve ailesine satılan mumya, daha sonra Madrid’de bir müzeye bağışlandı.

 

İspanyol araştırmacı Gonzalez’in söylediğine mumyanın hatasız olarak mumyalanması kadının o zamanların Mısır toplumunun önemli bir üyesi olmasına işaret.

 

Moissidou ve arkadaşları mumyanın boynundan alınan örnekleri inceledi ve ilk sonuçlara göre kronik deri iltihabına rastladı. Elektron mikroskobu incelemesi sonucu ise, bugün “eksojen okronozis” adı verilen hastalığa sahip deriyle çarpıcı benzerlikler olduğu ortaya çıktı. Mouissidou “Antik Mısırlılar hem estetik, hem büyü hem de dinle alakalı sebeplerden ötürü kozmetik ürünler kullanıyorlardı. Kozmetik pigmentler günlük olarak da kullanılıyormuş” dedi.

 

Mısırlılar tarafından kullanılan kozmetiklerin birçoğu ana madde olarak kurşun kullanıyordu. Bu da deri iltihapları ve rahatsızlıklarına sebep oluyordu.

 

Bu tarz kozmetik malzemelerin kullanımı kraliyet mensupları arasında da yaygındı. Araştırmacılar bu durumun mumyanın kimliğiyle ilgili yeni sorular ortaya çıkardığını vurgularken, daha detaylı çalışmaların gerekliliğini vurguladı.

 

Kaynak: http://www.seeker.com/