MİSİS’TE 2016 YILI BAHAR DÖNEMİ KAZILARI BAŞLIYOR

‘Ölümsüzlük Şehri Misis’ projesi kapsamında Eylül 2012’de, Doç. Dr. Nurettin Öztürk ile İtalya Pisa Üniversitesinden Prof. Dr. Giovanni Salmeri’nin işbirliğiyle arkeolojik kazılarına başlanan Misis antik kentinde 2016 bahar dönemi kazı çalışmaları başlıyor.

Adana Yüreğir Belediyesi, Adana Arkeoloji Müzesi, Roma İtalyan Ulusal Araştırma Merkezi ve Pisa Üniversitesi işbirliğinde 2016 yılı bahar dönemi arkeolojik kazılarının bugün başlayacağı duyuruldu. Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, kervansaray restorasyonu ve Lokman Hekim Camii rekonstrüksiyon çalışmalarının proje kapsamında devam ettiğini ve Ceyhan Nehri üzerinde bulunan tarihî su değirmenlerinin restorasyonunun da yakında başlanacağını belirtti.

 

Adana’nın doğusunda, Ceyhan Nehri’nin hemen kenarında yer alan Misis antik şehri, binlerce yıllık geçmişiyle ve bulunduğu konum itibariyle Roma Döneminin de önemli kentleri arasında yer almıştır. İpek Yolu üzerinde kurulmuş olması ve geçit özelliği taşıması bu kenti ayrıca önemli kılmıştır. Mozaikler, antik taş köprü, yer yer görülen surlar, su kemerleri, stadyum, tiyatro, hamam, şehrin kuzeyinde bulunan antik kaya mezarları, Geçitli yakasında yer alan ve büyük bölümü yıkılmış olan Havraniye Kervansarayı, Lokman Hekim Camii vb. yapılar kentin şu ana kadar ortaya çıkarılmış önemli yapılarıdır.

 

cihan.com.tr

yuregir.bel.tr