MODAYI TAKİP EDEN VİKİNGLERİN TUTKUSU: RENKLER, KÜRK VE İPEK

Vikingler başarılı birer savaşçı, ticaret adamı ve kaşiflerdi. Bunun yanında modaya değer veren bir toplum olmaları da oldukça muhtemel.

Yıl 873 ve Frida ne giyeceğine karar vermeye çalışıyor. Kırmızı elbisesi sonunda hazır. Tıpkı elbisesini omzunda tutacak olan yeni cilalanmış kabuk şeklindeki broşu gibi. Elbise yeni Viking modasının en son parçalarından.

Vikingler başarılı birer savaşçı, ticaret adamı ve kaşiflerdi. Bunun yanında modaya değer veren bir toplum olmaları da oldukça muhtemel.

Tabi ki bu durumların gerçekte tam olarak nasıl ilerlediğini bilmiyoruz. Ama yine de Viking kadını için Frida’nın kırmızı elbisesi ve ona uyumlu broşu oldukça çekici gelebilir. Ne de olsa kırmızı ve mavi Viking Çağı’nda en popüler renklerden ikisiydi.

 “Ama Vikinglerde gerçekten moda diye bir kavram var mıydı?” sorusunu Kopenhag Ulusal Müzesinde bulunan Tekstil Araştırma Merkezi’nden Ulla Mannering “ evet” olarak cevaplıyor.

Bugünkü moda algısından farklı olmakla birlikte Viking zamanında da gardolabın yıl be yıl değişmesine sebep olan bir algı vardı. Mannering’e göre bunu arkeolojik buluntulardan anlamak oldukça mümkün.

“Vikingler bizim bugün moda olarak adlandırdığımız şeye yakın olarak trendlere ve eğilimlere sahiptiler. Viking modası zaman içinde oldukça yavaş değişim geçiren bir olgu. Bütün kıyafetlerini atıp yeniden yapıyorlar gibi bir durum tabi ki yok ama zamanla yeni renklerin ortaya çıktığını, yeni süslemelerin ya da giysilerin şeklinde bir takım değişikliklerin var olduğunu görebiliyoruz” diyen Mannering, Viking modasına dair bilgilerimizin tamamının zengin Vikinglilere ait mezarlardan geldiğini ve bu durumda daha fakir Vikinglilerin nasıl giyinmiş olabileceğinin de tahmin edilebildiğini ekliyor.

Mannering “bizim moda dediğimiz algı onlarda toplumsal sınıfın ve yüksek bir statüye ait olmanın sembolü olarak ortaya çıkıyor. Genele bakmak gerekirse daha fakir ve sıradan Viking insanlarının daha az süsle ya da altın işleme, gümüş, kürk ya da ipek kullanılmadan ama aynı tarza yapılmış kıyafetler giydiklerini tahmin ediyoruz. Bu durumda ana elemanların aynı olması gerekmekte. Yüksek statüye sahip kişilerin kullandıkları stiller hiyerarşik sıralamada aşağı sınıfları da etkiliyor olmalı” diyor.   

Bu nedenle Vikingler pahalı malzemelerle yapılmış çok dikkat çekici kıyafetler giymekten çekinmiyorlardı. Bu noktada genel olarak bir Viking kıyafetinin nasıl olduğuna bakmamız gerekiyor.

Ulla Mannering Vikinglerde kadınlar ve erkeklerin farklı giyimleri olduğunu belirtiyor. Bir kadın için tipik kiyafet bezden bir iç elbise ve onun üzerine ayaklara kadar gelen pamuklu uzun elbise ya da etekten oluşuyor. Kemerleri olan elbiseler genelde deniz kabuğu şeklindeki broşlarla göğüs hizasında tutturuluyor. Araştırmacılar bazı elbiselerin kolları olduğunu da keşfettiler. En dışa giyilen giysi genellikle ön kısımda göğüs kısmı kapalı ve genellikle küçük bir şapka ya da baş örtüsü ile birlikte giyilen bir pelerinden oluşuyor.

Erkeklerin kıyafeti ise keten bir tunik ve üzerine giyilen pamuklu başka bir tunikten oluşuyor. Altlarına şort ya da uzun pantolon, bazen de bilek hizasında olan pantolonlar giyiyorlar. Omuzları kapatan bir ceket ve şapka kiyafeti tamamlayan unsurlar olarak ortaya çıkıyor.

Mannering’e göre Vikingler desenli ve süslü çok renkli kiyafetler giymeyi seviyorlardı. Kırmızı ve mavi renkler Viking Çağı boyunca en popüler olan renklerdi.

 

Kaynak: http://sciencenordic.com/fashionable-vikings-loved-colours-fur-and-silk