MOĞOLİSTAN’DA 1500 YILLIK BİR TÜRK MEZARI BULUNDU

Altay Dağları’nda yetişkin bir Türk kadınına ait olduğu düşünülen yaklaşık 1500 yıllık bir mezar bulundu.

Orta Asya’da bütün hâlde bulunan ilk Türk mezarı olma özelliği taşıyan bu mezarla ilgili, Hovd Müzesinde araştırmacı B.Sukhbaatar, mezarda keçeye sarılı şekilde bulunan kişinin seçkin sınıftan olmadığını ve mezarında yay olmadığı için onun büyük ihtimalle bir kadın olduğunu düşündüklerini belirtti.

 

Mumyanın vücudundaki sargıların uzmanlar tarafından titiz bir şekilde açılma aşamasında olduğunu belirten Sukhbaatar, cinsiyet hakkında daha kesin bir şey söyleyebilmek için işlemin tamamlanması gerektiğini ifade etti.

 

Mezardaki insan kalıntılarıyla birlikte, bir eyer, dizgin, kil vazo, ahşap çanak, yalak, demir kazan, bütün at kalıntıları ve pamuktan yapılmış dört farklı ‘Dool’ (Moğol kıyafeti) bulundu.

 

Mezarda ayrıca, yastıklar, bir koyun başı ve içinde keçi kemikleri ile çanak için küçük deri çanta bulunan keçeden bir seyahat çantası bulundu.

 

Moğolistan’da (muhtemelen tüm Orta Asya’da), bunun bozulmadan bulunmuş ilk Türk mezarı olduğunu ifade eden B.Sukhbaatar, “Bu çok nadir bir olay. Bu buluntular bize Türklerin inanç ve ritüellerini gösteriyor” dedi.

 

Mezardaki buluntular arasında yer alan atın, özellikle kurban edildiğini söyleyen Sukhbaatar, kalıntıların 4 ile 8 yaşları arasındaki bir kısrağa ait olduğunu belirtti.

 

Sukhbaatar ayrıca, “Mezarda bulduğumuz ilginç şeylerden biri de sadece koyun yününün değil, aynı zamanda deve yününün de kullanılmış olması. Bir çeşit başlık da dâhil olmak üzere, ulaşılan bu buluntular aracılığıyla mezarı tarihleyebiliyoruz. Bunlar bize MS 6. yüzyıl civarında bir tarih veriyor” dedi.

 

Bir sığırtmaç tarafından bulunan ve deniz seviyesinden 2803 metre yükseklikte bulunan mezar, konumu ve düşük hava sıcaklığı sayesinde bozulmadan korunabilmiş.

 

Antik Moğolistan’daki yerli Türkleri anlamamıza yardımcı olacağı düşünülen mezarla ilgili Sukhbaatar, değerlendirmesine şöyle devam etti: “Bulgular bize bu insanların çok yetenekli zanaatkârlar olduklarını gösteriyor. Bu mezarın sıradan bir kişiye ait olduğu düşünülünce, zanaat becerilerinin oldukça gelişmiş olduğunu anlıyoruz. “

 

siberiantimes.com