MUĞLA´DA 4 BİN YILLIK BATIK GEMİ BULUNDU

Türkiye´nin Sualtı Mirasının Araştırılması Projesi kapsamındaki çalışmalarda, Marmaris Hisarönü Körfezi´nde yaklaşık 4 bin yıllık batık gemi bulundu.

Projeyi yürüten Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Harun Özdaş: “Türkiye’nin Sualtı Mirasının Araştırılması Projesi, 2007 yılından bu yana yürüttüğümüz bir proje. Önce TUBİTAK tarafından desteklenen projeye, daha sonra Kalkınma Bakanlığı’nın destekleri başladı. Geçtiğimiz yıl 70 bin lira ödenek gönderildi. 15 kişi ile yürüttüğümüz bir proje. Proje kapsamında Türkiye karasularında, özellikle dalınabilir derinliklerdeki batmış gemilerin bir envanter çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmalarda değişik yüzyıllara ait, yaklaşık 4 bin yıllık bir zaman dilimini içine alan bir dönemde suyun altına iz bırakan gemileri araştırıyoruz. Bu gemilerin hem çapaladıkları yerlerden hem de kendi kalıntılarından ve onlardan düşen objelerden yola çıkarak bir harita çıkarıyoruz. Biz bunu Türkiye’nin Sualtı Coğrafi Bilgi Sistemi olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Araştırmalar sırasında Hisarönü Körfezi’nde Tunç Çağına tarihlenen ve buluntuları ile benzersiz bir batık keşfedildiğine işaret eden Özdaş, "Türkiye’de yapılan sualtı araştırmalarında 30 yıl sonra ilk defa bir Türk üniversitesi tarafından Tunç Çağı batığı bulunmuş ve ilk kazı sezonu başarıyla tamamlanmıştır" diye konuştu. Özdaş, günümüzden yaklaşık 4 bin yıl önce Ege'de seyir hâlindeyken büyük olasılıkla bir fırtına sonrası batan gemiye ait kalıntıların 40 metre derinliğe kadar devam ettiğini tespit ettiklerini anlatarak, şöyle konuştu: "Elde edilen sonuçlar, bölge tarihine önemli veriler sunacak niteliktedir. Marmaris Müze Müdürlüğü ile bilimsel başkanlığı tarafımızdan yürütülen kazı çalışmalarında ele geçen buluntuların konservasyon çalışmaları Bodrum Müzesi'nde devam etmektedir. 2016 yılında da kazı çalışmalarına devam edilecektir. Marmaris Hisarönü Körfezi'nde karşımıza çıkan 4 bin yıllık batık bizim karasularımızda bulduğumuz en eski batıklardan birisi."

Türkiye kıyılarında sürdürdükleri sualtı araştırmalarında da önemli sonuçlar elde ettiklerini belirten Özdaş: “2007 yılından bu yana kesintisiz olarak yürütülen tek sualtı arkeolojik araştırma projesini sürdürüyoruz. Çalışmalarımızda 100'ün üzerinde batık ve potansiyel alan tespit edilmiştir. Ayrıca, 20'nin üzerinde su altında kalmış liman ve mimari kalıntı ile yaklaşık 25 gemi demirleme alanı ve Tunç Çağından Osmanlı Dönemine kadar geniş bir zaman dilimine yayılan 400'ün üzerinde çapa, kayıt altına alınmıştır." dedi. Özdaş, çalışmalar kapsamında Türkiye’nin sualtı kültür mirası ve eski çağlarda batmış gemilerine ait kalıntıların Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü bünyesindeki coğrafi bilgi sistemine aktarıldığını ifade etti.

 

AA