MUMYALARI GÖRÜNTÜLEMEYİ SAĞLAYAN YENİ TEKNİK KÜÇÜK BİR KIZA AİT 2.000 YILLIK MUMYAYA IŞIK TUTUYOR

Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, 5 yaşlarında bir kız çocuğuna ait ceset mumyalanıp Mısır’da bir yerlerde ebedi dinlencesi için hazırlandı. İç organlarının birçoğu alındı ve yuvarlak küpeler, bir kolye ve bir amulet ile ince ketene sarıldı.

Bugün geliştirilen yeni bir teknik, mumyayı çok daha detaylı bir şekilde incelemeye olanak sunuyor. Mumya yüzeyinin üç boyutlu, renkli taramaları ile mumyayı saran kumaşların altın gösteren bilgisayarlı tomografi görüntülerini birleştiren bu yeni teknik şimdilik yalnızca bu mumyanın hikayesini anlatmak için kullanılıyor olsa da, araştırmacılar tekniğin arkeoloji, biyoloji, jeoloji, paleontoloji ve imalat alanında birçok uygulama alanı bulacağını düşünüyorlar.

 

MUMYANIN İÇİ

 

2005 yılında bilgisayarlı tomografi görüntüleri alınan mumya, bilim insanları tarafından incelenmiş, mumyanın içi görüntülenmişti. Yakın zamanda ise bu taramaları, mumyaya dokunmadan mumyayı tarayarak görüntülerini alan Artec Eva handheld 3D tarayıcı ile alınan görüntüler ile tamamladılar. Bir CT tarayıcı, mumya sargılarının yüzeyinin altına nüfuz etmede daha başarılı olurken, 3D el tarayıcısı renkleri tarayabilir ve CT tarayıcısının algılayamadığı ayrıntıları yakalar. Her iki tarama daha sonrasında geliştirilen yeni bir yazılım kullanılarak, tek bir üç boyutlu görüntü elde edildi.

 

Örnek mumya, şu anda bulunduğu Kaliforniya’daki San Jose Rosicrucian Mısır Müzesinde, Ipad yardımıyla detayların da görülebileceği şekilde ziyaretçilerini kabul edecek.

 

Müze müdürü Julie Scott yaptığı açıklamada: “Ziyaretçiler Ipad’i mumyanın üstünde gezdirerek, birleştirilen tarama görüntülerini görebilecekler.” dedi. Scott sözlerine şöyle devam etti: “Umudumuz, bu yeni teknoloji sayesinde uzun zaman önce yaşamış bu küçük kız ile ziyaretçilerimiz arasında daha derin bir bağ kurmak. Küçük kızın ismi bilinmiyor ancak bilim insanları ona, eski Mısır’da ‘ufaklık’ anlamına gelen ‘Sherit’ ismiyle hitap ediyorlar.”.

 

Roma İmparatorluğu’nun Mısır’ı yönettiği bir dönemde dizanteriden ölen Sherit, bu yeni teknikle analiz edilen ilk insan/eserlerden biri.

 

MUMYALARIN ÖTESİNDE

 

Araştırmacılar bu yeni tekniğin birçok alanda uygulanabileceğini söyledi. Yazılımı geliştiren Volume Graphics adlı firmanın yönetim kurulu başkanı Christof Reinhar, Live Science’a yaptığı açıklamada: “Bu teknikle incelenen örneklerin, çok daha canlı, gerçeğe yakın görüntülerini elde edebiliyoruz, böylelikle taranan obje hakkındaki görüşümüz de gelişiyor. Şimdilik, bu tekniğin nasıl bir kullanım alanı bulabileceğini hayal ediyoruz. Arkeoloji, biyoloji, jeoloji ve paleontoloji alanlarında kesinlikle kullanılacağını düşünüyoruz.” dedi.

 

Kaynak: https://www.livescience.com