MUSUL SALDIRISINDA TARİHİ IRAK YERLEŞİMLERİ KURTARILDI

Irak’ta, Musul kentini IŞİD terör örgütünden geri almak için yapılan askeri bir saldırı, aynı zamanda IŞİD’in yıktığı ve yağmaladığı birkaç tarihi yerleşimin yeniden ele geçirilmesine neden olmuştur.

 

Saldırı, Irak tarafından desteklenen peşmergeler tarafından yürütülüyor. Koaliasyon ülkeleri tarafından hava saldırıları bu kara birliklerini destekliyor. ABD Özel Kuvvetleri de karada savaşa yardım ediyor. Kuvvetler Musul’un merkezden uzak alanlarını tekrar geri aldı ve şehrin merkezine doğru yola çıktı. Birlikler ilerledikçe birkaç tarihi yerleşme geri alındı. Şimdi yerleşmelerin durumuyla ilgili raporlar geliyor:  

 

 

KORSABAD (KHORSABAD/DUR-ŞARRUKİN)  

 

IŞİD savaşçıları, yerleşimi geri almadan önce, Kral II. Sargon (MÖ 721-705)  tarafından inşa ettirilen eski Assur başkenti Korsabad’ı yağmaladı ve ciddi ölçüde zarar verdi.

 

Hollanda’daki Leiden Üniversitesinde doktora yapmış olan bir arkeolog Dishad Marf Zamua, birçok heykel parçasının ve kraliyet yazıtının bulunduğu ve muhafaza etmek için Akre Eski Eserler Müdürlüğüne nakledildiği bilgisini verdi. Musul için yapılan savaşta Kürtçe-İngilizce bir çevirmen olarak çalışan Marf Zamua, savaş sona erdiğinde Korsabad’ı ve diğer eski Assur şehirlerinin kalıntılarını ziyaret etmeyi planladığını söyledi.  

 

 

MAR BEHNAM  

 

Assur Uluslararası Haber Ajansı, kuvvetlerin ayrıca, yaklaşık 1500 yıl önce inşa edilmiş bir Hristiyan manastırı olan Mar Behnam yerleşmesini de tekrar geri aldığını duyurdu. IŞİD manastırın çoğunu yok etmişti. Haber ajansı, bu binaların içindeki sanat eserleri ve yazıtlar tahrip olmuşken, geride kalan grafiti sprey boyalı binaların üstünün IŞİD tarafından kapatıldığını bildirdi.  

 

Sağ kalan binalarda tüm harçlar ve manastırı inşa eden Süryani kralı Behnam’a yapılan tüm referanslar kaldırılmıştı. Ayrıca keşişlerin yatak odalarında yer alan Hristiyan metinler de IŞİD tarafından yakılarak, bu odalar hapishaneye dönüştürülmüştü.  

 

Toronto Üniversitesinde bir Süryanice uzmanı olan Amir Harrak, Mar Behnam’ı ziyaret eden son insanlardan biri. Bu yerleşmeyi IŞİD’in Haziran 2014’te ele geçirmesinden sadece iki ay önce terk etmiş.  Musul’un yerlisi olan Harrak, IŞİD’in tarihi yerleri yok ederek Müslümanlara, Hristiyanlara ve tüm Iraklılara hakaret ettiğini söylüyor.  

 

Harrak Irak’taki şu anda yıkılmış birçok yerden yazıt ve eserlerin yaklaşık 700 fotoğrafını çekti. Fotoğraflar şimdi Harrak’ın gelecek nesiller tarafından yerleşmeleri öğrenmek, incelemek ve değerlendirmek için umut vereceğini söylediği halka açık bir veri tabanının parçası. Harrak’ın anlatımıyla öyle bilse olsa IŞİD’in yok ettiği yazıtlar ve eserlerin yeri doldurulamayacak.  

 

 

NİMRUD (KALHU)  

 

II. Aşurnasirpal, eski Nimrud şehrini Assur’un başkenti olarak kullanmış ve burada büyük bir saray inşa etmiştir. IŞİD buldozerleri ve dinamitleri kullanarak bu yerleşmenin çoğunu yok etti ya da yağmaladı. Şimdi bu yerleşme de tekrar geri alındı ve fotoğraflar, eski sarayın çoğunun yok edildiğini ve pek çok yazıtın ve eserin parçalandığını gösteriyor. Ancak hepsi kaybolmadı, sadece hasar görmüş bir halde birçok yazıt ve hatta birkaç eser hayatta kaldı.  

 

Iraklı arkeologlar alana vardılar ve güvenlik daha fazla tahribatı ve yağmalamayı önleyecek şekilde düzenlendi. Yaklaşan bir Canlı Bilim hikâyesi hayatta kalan yazıtlardan bazılarını ortaya çıkaracaktır.

 

http://www.livescience.com/57135-historic-iraq-sites-reclaimed-in-mosul-offensive.html