MUSUL’DA IŞİD TARAFINDAN YIKILAN BİR TÜRBENİN ALTINDA 2 BİN 600 YILLIK SARAY KEŞFEDİLDİ

IŞİD tarafından imha edilen ve Yunus Peygambere ait olduğu düşünülen türbenin yıkıntılarını belgeleyen arkeologlar, Assur İmparatorluğu’na ait beklenmedik bir keşif yaptıklarını açıkladı.

Müslümanların ve Hristiyanların Yunus’un mezarı olduğuna inandıkları Nebi Yunus Türbesi, 2014 yılında İslam Devleti (IŞİD) militanları tarafından patlatılmıştı. Türbe, Musul’un doğusundaki Nebi Yunus adlı bir tepenin üstünde yer alıyordu. Burası Antik Assur kenti Ninova’nın bir parçasını oluşturan iki höyükten bir tanesiydi.

 

Irak ordusu geçtiğimiz ay burayı IŞİD’ten geri aldı ve cihatçıların yaptığı büyük tahribatı açığa çıkardı. Ancak yerli arkeologlar, IŞİD’in yıktığı türbenin altında kazmış oldukları derin tünellerde keşfedilmeyi bekleyen 2 Bin 600 yıllık saraya ait eserlerin ortaya çıktığını söyledi.

 

Bölgede ilk kazı, 1852'de Musul'un Osmanlı valisi tarafından gerçekleştirilmişti. 1950'lerde ise Irak Eski Eserler Departmanı tarafından tekrar ziyaret edildi. Ancak hiçbir ekip saraya kadar ulaşamamıştı.

 

Bu tüneller IŞİD’in eski eserleri yağmalamaya yönelik tünel açma işlemini kullandığının ilk kanıtıdır. Iraklı arkeolog Layla Salih, tünellerin birinde, Kral Esarhaddon’un mermerden çivi yazılı bir kitabesini (MÖ 672) keşfetti. Bu kitabede kralın adı görülmezken, fotoğrafları inceleyen bir tarihçi; kralı tanımlamak için kullanılan cümlelerin okunaklı olduğunu ve özellikle de babası Sennacherib’in Babil’i yıktıktan sonra kendisinin orayı yeniden inşa ettiğine dair bilgilerin yer aldığını söyledi.

 

Tünelin bir başka bölümünde ise, bir yarı tanrıçaya ait taş heykeller keşfedildi. Bir başka tünelde ise üzerinde kanatlı boğaların yer aldığı iki büyük taş kabartma bulundu.

 

İngiliz Irak Araştırmaları Enstitüsü başkanı Prof. Eleanor Robson, bu boyutlarda taşları daha önce görmediğini, IŞİD’in imhasının kendilerini harika bir buluşa götürdüğünü ve altta büyük bir tarihin yattığını söyledi.

 

Musul Müzesinin eski küratörlerinden arkeolog Salih ise, Irak kuvvetlerinin şehrin doğu yakasını geri almadan önce IŞİD’in yüzlerce eseri yağmaladığını düşünüyor. Salih ayrıca IŞİD’in bu süreçte ne kadar çok şey keşfettiğini hayal edebildiklerini, çanak çömlek ve daha küçük eserlerin çoğunu sattıklarını, ancak arkalarında bıraktıkları eserlerin inceleneceğini ve dönem hakkındaki bilgilere çok şey katacağını belirtti. Ayrıca, buranın her an çökebileceğinden korktuklarını ve her gün tünellerin bir bölümünde çökme olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Enstitü uzmanları, bölgenin güvence altına alınıp belgelendirilmesi için teklif verdiler. UNESCO, bölgeye kimin gönderileceğine karar vermek için bu ayın sonunda Paris’te bir toplantı yapacak.

 

IŞİD terör örgütü Musul’un ve daha birçok yerin başlıca simgelerinden çoğunu İslami geleneklere uymadığı gerekçesiyle imha etti. Irak Kürdistan bölgesel yönetimi tarafından yayınlanan yeni bir raporda, IŞİD’in iki yıl boyunca hasar verdiği bu 100 yer listelendi. İki yıldan fazla bir süre boyunca Musul’un tüm müzeleri ve kültür merkezleri IŞİD tarafından kapatıldı. Kentin arkeologları ve tarihçileri IŞİD geldiğinde kentte kalmaya karar vermiş ve saklanmayı başarmıştı.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr

 

http://artdaily.com