MÜZECİLİK ÇALIŞTAYI VE MÜZE KURTARMA KAZILARI SEMPOZYUMU

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen 25. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu ve II. Uluslararası Müzecilik Çalıştayı Antalya’da gerçekleşecek.

1990 yılından itibaren her yıl farklı illerde düzenlenen ve büyük bir katılımla gerçekleştirilen sempozyum, müze müdürlüklerince yapılan müze çalışmalarının ve kurtarma kazılarının sunulup, tartışıldığı bilimsel bir toplantı niteliğindedir.

 

Söz konusu sempozyum kapsamında, 11-13 Nisan 2016 tarihlerinde II. Uluslararası Müzecilik Çalıştayı düzenlenecek. Eğitim amaçlı yapılacak çalıştayda, müzecilik hizmetine yönelik uygulamalarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirileceği bir ortam oluşturulacak.

 

14-15 Nisan 2016 tarihlerinde 25. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu düzenlenecek. Sempozyumda, müze müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen kurtarma kazıları ile ilgili bildiriler sunulacak.

 

Bakanlığın Merkez ve taşra teşkilatlarından toplam 400 kişinin katılacağı organizasyona Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD, İngiltere, Avusturya ve ülkemizden çok sayıda bilim insanının katılması planlanıyor.