NEANDERTALLERİN FLÜTÜ SIRTLANLAR TARAFINDAN YAPILMIŞ OLABİLİR Mİ?

Bilinen ilk müzik aleti sadece çiğnenmiş bir kemik parçası olabilir mi? Yeni araştırmalar, Neandarteller tarafından yapıldığı düşünülen flütün aslında sırtlanlar tarafından yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Bilinen ilk müzik aleti sadece çiğnenmiş bir kemik parçası olabilir mi? Yeni araştırmalar, Neandarteller tarafından yapıldığı düşünülen flütün aslında sırtlanlar tarafından yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılara göre Slovenya’da bulunmuş olan “flüt” bir müzik aleti değil, sadece sırtlanlar tarafından çiğnenmiş ve üzerine diş izi bırakılmış bir kemik parçası ve hatta kemiğin kendisi Neandertal zamanına ait bile değil.

Dünyanın eski müzik aleti olarak kabul edilen ve üzerinde iki delik bulunan kemik parçasının Neandertaller tarafından yapıldığı düşünülüyordu. Fakat yeni yapılan analizler bu kemik parçasının bir müzik aleti olmadığını, sırtlanlar tarafından çiğnenmiş ve mağara içinde bırakılmış basit bir kemik parçası olduğunu işaret ediyor.

Araştırma, bu tarz garip objelerin tarihçileri yanılttığını ve aslına bakılırsa Neandertaller tarafından yapıldığı sanılan bu tarz aletlerin hepsinin hayvanlar tarafından çiğnenen parçalar olduğunu savunuyor. Bu konudaki son analizler Dr. Cajus Diedrich tarafından yapılmış durumda.

Royal Society of Open Science dergisinde yayınlanan makalede Dr. Diedrich, Neandertaller ile bağlantısı kurulan birçok başka alete de bakıyor.

Bu aletlerin içinden bir tanesi, Divje Babe Flütü, dünyanın en eski müzik aleti olarak kabul ediliyor.

Bir mağara ayısına ait olan ve üzerinden iki delik bulunan uyluk kemiği 1995 yılında kuzeybatı Slovenya’da Cerkno yakınlarındaki Divje Babe Arkeoloji parkında bulunmuştu.

Dr Diedrich, kemik üzerindeki analizlerin bu deliklerin diş izleri olduğunu, deliklerin şekillerinin ise ıssırıldığında kırılmayan kemikte kalan izlerin sonucu olduğunu belirtiyor.

Birçok mağarada bulunan hayvan kalıntılarının üzerinde etçiller tarafından yapılmış bu çeşit hasarlar yüzde 20 oranında görülmekte. Geri kalan yüzde 80 ise ayı yavrularına ait kalıntılardan oluşuyor. Fakat yetişkin hayvan kalıntıları parçalara ayrılmış olsa da ayı yavruları bu çeşit bir bilgiyi verecek modeller gösterebiliyor.

Dr. Diedrich, bu kemiklerin herhangi bir alet olmadığını, insanlar tarafından yapılmadığını, çoğunun mağara ayısı avlamaya gelen avcı hayvanlar tarafından yapıldığını belirtiyor. Sırtlanların kemikler üzerinde bu şekilde birbirini izleyen diş izleri ve delikleri açarak aslında kemikleri kırmaya çalıştıkları düşünülüyor. Sırtlanlar yavru ayıya ait bir kaval kemiği üzerinde yuvarlağımsı/oval izler bırakıyor çünkü kemiği ancak alt ve üst çenesinde bulunan küçük azı dişleri ile kırabiliyor” diye de ekliyor.

 Dr. Diedrich, kemik üzerinde bu delikleri yapmak için bir alet kullanıldığına dair izlerin de olmadığını söylüyor ve bunun yine bu deliklerin sırtlanlar tarafından yapıldığı fikrini desteklediğini belirtiyor. Araştırmaların gösterdiği başka bir şey ise bu kemiklerin Neandertallerin zamanında yani 200 bin ila 300 bin yıl öncesine tarihlenmediği. Daha çok Aurignacian kültürünün zamanı olan 38 bin ila 29 bin yıl öncesine, bazılarının deyimiyle Avrupa’da ilk modern insanların ortaya çıktığı zamana ait oldukları düşünülüyor.

Bütün bunlarla düşünüldüğünde bile, yavru ayı kaval kemiği üzerindeki bu deliklerin insan yapımı olmadığı şu an için varılan sonuç olarak ortaya çıkıyor.

 

Haberin yayınlanmış makalesine ulaşmak için: http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/2/4/140022

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3022922/Was-earliest-musical-instrument-just-chewed-bone-Neanderthal-flutes-hyenas-study-claims.html