NEFERTİTİ’NİN MEZARI BULUNMUŞ OLABİLİR

Güzelliğiyle ünlü, Akhenaten´in karısı Nefertiti´nin mezarı bulunmuş olabilir

Araştırmacılar en bilindik eski Mısır hükümdarlarından Kral Tutankhamun’un mezarında tespit edilen gizli geçitin Kraliçe Nefertiti’nin mezarıyla bağlantılı olabileceğini iddia ediyorlar.

Luxor antik kentinde bulunan Krallar Vadisi’ndeki Tutankhamun’un mezar duvarlarında yapılan yüksek çözünürlüklü taramalar sonucunda duvarların ikisinde gizli geçit bulunduğu tespit edildi.

Geçitlerden birinin depo odasına çıktığı ötekinin ise Tutankhamun’un mezar odasının bir uzantısına açıldığı tahmin ediliyor. Eğer tahminler doğruysa, Tutankhamun’un hazine odasından daha büyük bir oda ortaya çıkabilir. Arizona Üniversitesinden Dr. Nicholas Reeves’e göre bu oda Kraliçe Nefertiti’nin mezarına açılabilir.

1922’de Howard Carter tarafından keşfedilen Kral Tutankhamun’un mezarının oldukça zengin bir şekilde döşenmiş olmasına karşın boyutunun küçük ve biçiminin farklı olması, keşfedildiği dönemden beri arkeologların kafasını karıştırıyordu.

Mezarın boyutu ve şekli buranın bir kral mezarından çok bir giriş odası niteliği taşıdığını düşündürüyor. Dr. Reeves’e göre, Tutankhamun’un mezarı üvey annesi Nefertiti’nin mezarının bir uzantısı olarak inşa edilmiş olabilir.

MÖ 14. yüzyılda yaşamış olan, güzelliğiyle ünlü Kraliçe Nefertiti, Firavun Akhenaten’in karısıydı. Antik Mısır tarihinde eşi kadar güçlü ve etkileyici bir figür olan Nefertiti’nin mezarı bu zamana kadar bulunamadı.

Kaynak: http://www.theguardian.com/world/2015/aug/12/nefertiti-tomb-king-tut-ancient-egypt-archaeology