NEOLİTİK DÖNEM İNSANLARI ÖLÜMDE DE BİRLİKTEYDİ

İspanya´nın Burgos şehrindeki 6 bin yıllık megalitik mezarda yapılan kapsamlı araştırma, buraya gömülmüş bireyler arasındaki akrabalık ilişkilerini ortaya çıkardı.

Alto de Reinoso'daki  Neolitik Dönem toplu mezarındaki insan kalıntıları üzerinde yapılan analizler, İspanya'daki en geniş bütünleyici çalışmayı temsil ediyor. Plos One dergisinde yayımlanan araştırma, Basel Üniversitesi antropologları ve Valladolid Üniversitesi arkeologları tarafından gerçekleştirildi. Mezardaki insan kalıntıları üzerinde yapılan DNA analizi, izotop analizi ve kemik analizi, bireylerin yaşları, cinsiyetleri, boy uzunlukları, mitokondriyal DNA profilleri, akrabalık ilişkileri ve devingenlikleri hakkında bilgi sağladı.

 

MÖ 3700 civarında, yaklaşık 100 yıl kullanılmış mezar, İber kronolojisine göre Geç Neolitik Döneme tarihleniyor. Toplu mezarın dibinde altısı bütün, altısı kısmi iskelet, anatomik olarak doğru pozisyonda duruyordu. Bunların üst seviyesinde ise, özellikle kafatasları gibi kayıp iskelet parçaları, mezarın sonraki farklı bir kullanımına işaret ediyor. Valladolid Üniversitesi'nden Prof. Rojo Guerra, bunun atalara tapmakla ilgili olabileceğini belirtti.

 

En az 47 kişinin gömüldüğü megalitik mezarda yetişkin kadın ve erkek, ergen ve çocukların (az miktarda) gömüldüğü anlaşıldı. Mezardaki insan kalıntıları üzerinde yapılan mitokondriyal DNA analizi, alt seviyede bitişik duran bireylerin bazıları arasında aile ilişkileri bulunduğunu ortaya çıkardı. Basel Üniversitesi'nden Prof. Kurt W. Alt, bu çalışmanın, Neolitik insanların ölümde ve yaşamda birbirlerine nasıl bağlı olduğunu ayrıntılı olarak gösteren ilk çalışma olduğunu söyledi.

 

 

journals.plos.org

eurekalert.org