NEVŞEHİR’DEKİ YERALTI ŞEHRİ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Nevşehir Kalesi Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi uygulaması sırasında ortaya çıkarılan büyük yeraltı şehrine ait yapılar havadan görüntülendi.

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi etrafındaki kentsel dönüşüm projesinin uygulaması esnasında tesadüfen ortaya çıkarılan tarihi yeraltı yapıları havadan görüntülendi.

Kent merkezinde yer alan ve üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen alandaki çalışmalara devam ediliyor. 11 mahalleyi içine alan arkeolojik çalışmalar sırasında, yeraltı şehrinde geçiş tünelleri, yaşam galerileri ve fresklerle süslü bir yeraltı kilisesi bulunmuştu.  

Günümüzden 1400 yıl öncesine uzandığı tahmin edilen ve tüf kayalara oyulmuş yapı stilinin hâkim olduğu yeraltı şehrindeki yapılar, dron ile havadan görüntülendi.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver yaptığı açıklamada, dünyada şimdiye kadar bulunan en büyük yeraltı şehrindeki temizleme çalışmalarında bugüne kadar Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda dini, askeri ve sivil mimarlık değerlerinin ortaya çıkartıldığını belirtti.

Temizlik çalışmalarının tamamlanmasının ardından, yeraltı şehrinin bir bölümünün 2018 yılı sonlarında turizme kazandırılması planlanıyor.

İHA