NİMET ÖZGÜÇ ARAMIZDAN AYRILDI

Arkeolojinin ve özellikle de Hititolojinin dünyada bir bilim olarak oluşmaya başladığı yıllarda, hem arkeolojinin hem de Hititolojinin bilimsel bir disiplin hâline getirilmesine öncülük eden Prof. Dr. Nimet Özgüç, 23 Aralık 2015 tarihinde, 100. yaşına üç ay kala aramızdan ayrıldı.

Tüm dünyanın savaş ve  kıtlıkla dolu olduğu bir zamanda, 1916 yılında Adapazarı’nda dünyaya gelmişti Nimet Özgüç. Osmanlı İmparatorluğu’nun son, Cumhuriyet’imizin ilk çocuklarından biriydi. Nimet Özgüç, lisedeki tarih hocası ve Atatürk’ün manevi kızı olan Afet İnan’ın tavsiyesi üzerine, 1936 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün özenle kurduğu Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin ilk öğrencilerinden olmuştu. 1940’ta Atatürk’ün “Türk çocuğu kendi tarihini kendi yazsın” düşüncesiyle kurdurduğu fakülteden mezun olan Özgüç, hemen ardından Hans Gustav Güterbock’la doktorasını yaptı ve 1943’te doktor unvanını aldı. 1945 yılında Prof. Dr. Tahsin Özgüç’le hayatını birleştiren Nimet Özgüç, 1948 yılında doçentliğe, 1957’de de profesörlüğe yükseldi. 1984 yılına kadar Ankara Üniversitesinde görev yaptı. 1940 yılından itibaren Dündartepe-Kavak-Tekeköy, Elbistan-Karahöyük, Kültepe, Frakdin, Maşat gibi Türk Tarih Kurumu adına yürütülmüş olan kazılarda kurul üyesi olarak çalışan Prof. Dr. Nimet Özgüç; Acemhöyük, Tepebağlar Höyüğü ve Samsat’taki kazıların başkanlıklarını yürüttü. “Acemhöyük” kitabını çıkardığında ise 99 yaşında idi.

Hem güleç yüzlü bir büyüğümüz hem de arkeolojinin öncülerinden olan Prof. Dr. Nimet Özgüç’ün çok değerli bir tavsiyesi vardı herkese: “Hiçbir zaman çok bilmeyin derim size. Hep daha çok araştırın, daha çok öğrenin. Soru sormaktan korkmayın, her şeyi sorun. Emin olmadıkça da eminmiş gibi konuşmayın.”

 

Nur içinde yat Nimet Hocam.

Aktüel Arkeoloji Dergisi