NORVEÇ’TE 1000 YILLIK OYUNCAK VİKİNG TEKNESİ BULUNDU

Norveç’te bir Demir Çağı sitesinde keşfedilen ahşap bir oyuncak 1000 yıl önce, bir çocuğun acımasız Viking savaşlarını bu oyuncak ile oynayarak hayal etmiş olabileceğini gösteriyor.

Norveç’te Ørland kasabasındaki küçük bir çiftlikte kuru bir kuyunun içinde gömülü bulunan 1000 yıllık oyuncak tekne, Viking gemilerine benzeyen bir tarzda yontulmuştu ve büyük olasılıkla teknenin direğini tutan bir deliğe sahipti.

 

Kolaylıkla ayırt edilebilen yelkenli tekneleriyle tanınan (çiftçiler ve çocuklarına bunların oyuncaklarını oyanlar tarafından bile tanınan) İskandinav denizcilerin ve kâşiflerin Avrupa’nın sahil bölgelerine ve Bağdat’a kadar yolculuk ettikleri Viking Çağı, MS 800’den 1066’ya kadar uzanıyor.

 

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Ulf Fransson yaptığı açıklamada bu oyuncak teknenin burada yaşayan insanlar hakkında bir şeyler söylediğini belirtti. Fransson’a göre ahşap oyuncak bir çocuğun sadece çiftlikte yaşamış olduğunu göstermekle kalmıyor aynı zamanda o çocuğun yaşamının nasıl olduğunu ortaya çıkarıyor. Bu bulgu ayrıca bu çiftlikte bulunan çocukların oyun oynayabileceğini, tarlalarda çalışmanın veya çiftliğe yardım etmenin dışında başka bir şey yapma iznine sahip olduklarını gösteriyor.

 

Ahşap oyuncaklar ve deri ayakkabılar

 

Oyuncağın çıktığı kuyudan ve yakınındaki başka bir yerden MS 1015 ve 1028 yıllarına dayanan deri ayakkabı parçaları bulundu. Sahada en az 1.500 yıllık yedi çiftlik ve çiftlik bahçeleri ortaya çıkarıldı ve arkeologlar bu kümelenmiş evlerin Ortaçağdaki topluluk yaşamı hakkında açığa çıkardığı şeyleri bir araya getirdi.

 

Üniversite Müzesinden arkeolog Ingrid Ystgaard yaptığı açıklamada geçmişi 1500 yıl önceye dayanan bu alandaki çiftliklerin gelişiminin büyük bir soru olduğunu ancak bunun harika bir malzeme olduğunu söyledi. Ystgaard’a göre oyuncak teknenin bulunduğu çiftliğin okyanustan uzaktaydı, herhangi bir büyük ticaret yoluna veya şehre yakın değildi ve büyük olasılıkla bölgedeki en refah çiftliklerin arasında değildi.

 

http://www.livescience.com