ÖNCE KAZDI ŞİMDİ KORUYACAK

Korkuteli’ne bağlı Ulucak Susuz Mahallesi’nde gerçekleştirdiği kaçak kazı sırasında Bizans Dönemine tarihlenen bir kilise ve yerleşim yerini ortaya çıkaran Zekeriya Kara, bu buluntuları korumakla görevlendirildi.

Kaçak kazı yaparken yakalanan ve ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılan Zekeriya Kara ile görüşen Korkuteli Kaymakam Erol Tanrıkulu, evi bölgeye yakın olan Kara’ya bölgeye göz kulak olma görevi verdi. Kaymakam Tanrıkulu, "Sen bir hata yaptın, keşke ilk bulduğunda bize haber verseydin o zaman iş daha farklı olacaktı. Bu saatten sonra bunlara sahip çıkacaksın evin de burada. İnşallah bu eser ortaya çıkınca bu bölgedeki herkese faydası olacak" dediği Zekeriya Kara’yı gönüllü bekçi olarak görevlendirdi. Zekeriya Kara ise yaptığından pişman olduğunu söyledi.

 

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde jandarma ekiplerinin kaçak kazı ihbarı üzerine operasyon düzenlediği bölgede yapılan incelemede, 15 dönümlük bir arazi içinde tabanı mozaik kaplı Bizans dönemine ait kilise ve yerleşim yeri ortaya çıkmıştı. Kaçak kazı yapan Zekeriya Kara, jandarma tarafından gözaltına alınmış, ev ve tarlada yapılan aramada dibek taşı, pişmiş toprak kap ele geçirilmiş, olay yerine gelen Antalya Elmalı Müzesi yetkilileri daha sonra burada arkeolojik kazı çalışmalarına başladı.  

 

İHA

Fotoğraflar: haber24.com