ORDUDAKİ TARİHİ KİLİSE ARKEOLOJİ MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

1853 yılında Hıristiyan vatandaşların ibadetlerini yerine getirmesi amacıyla inşa edilen ve bugün kültür merkezi olarak kullanılan tarihi kilise, Arkeoloji Müzesi hâline getirilmek üzere restore edilecek.

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, 10 Nisan 2000 tarihinden bu yana kültür merkezi olarak kullanılan tarihi kilesi binasının restore edileceğini açıkladı. Toparlak, hâlen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon için 1.2 milyon lira ödenek talep ettiklerini belirterek: “Şu anda restorasyon projemiz hazır. Binaya aslını ve özelliğini bozan, sonradan yapılan eklemeler restorasyon ile ortadan kaldırılacak. Çevre düzeni ve görselliği ile yeni dönemde Arkeoloji Müzesi olarak kullanmayı amaçlıyoruz.” dedi.

 

Uğur Toparlak sözlerine şöyle devam etti: “Tarihi 5. ve 6. yüzyıla dayanan Kurul Kalesi’nde 2010 yılında başlayan arkeolojik kazılarda çıkarılan eserlerin Ordu’da sergilenmesi için bir arkeoloji müzesi ihtiyacı ortaya çıktı. Kazıların devam etmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ödenek gönderiliyor. Buradaki kazılar devam edecek. Ayrıca, Ordu’dan çıkarılan veya alınıp başka müzelerde sergilenen eserlerimizi Ordu’ya getirerek arkeoloji müzesinde sergilemek istiyoruz. Dolayısıyla, Taşbaşı Mahallesi'nde bulunan tarihi kiliseyi arkeoloji müzesi olarak Ordu’ya kazandırmak için çalışmalara başladık." 

 

İHA