OSMANİYE´DE İNŞAAT ÇALIŞMASINDA ROMA VE BİZANS ESERLERİ BULUNDU

Osmaniye´nin Kadirli ilçesinde Hükümet Konağı inşası için başlatılan sondaj çalışmasında Roma Dönemine ait duvar ve sütun parçaları, mezar steli, taban mozaiği ve Bizans Dönemine ait bir insan iskeleti bulundu.

Hükümet Konağı’nın yapımı için Şehit Halis Şişman Mahallesi´ndeki alanda sondaj çalışması başlatan ekipler, kazılar sırasında Roma Dönemine ait duvar ve sütun parçaları, mozaikler ve Bizans Döneminde yaşadığı tahmin edilen bir insana ait iskeletle karşılaştı.

 

Osmaniye Müze Müdürlüğünden gelen arkeologlar yaptıkları incelemelerde, bulunan eserlerin Roma ve Bizans dönemlerine ait olduğunu tespit etti. Çıkan eserler muhafaza altına alınırken, bölgede arkeologlar tarafından kazı çalışmalarına başlandı.

 

Kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Kadirli Kaymakamı Tamer Orhan yaptığı açıklamada, sondaj sırasında çıkan eserler ile insan iskeletinin belgelenerek koruma altına alındığını ve Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun yaptığı çalışmaların ardından, çıkan eserlerin mevcut alanda korunması veya müzeye taşınması konusunda kesin kararın verileceğini belirtti.

 

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/