ÖZGEN ACAR´A ÖDÜL

Avrupa Kültürel Mirasında Bilinçlendirme “Jüri Ödülü” Özgen Acar’a Verildi.

Portekiz Ulusal Kültür Merkezi’nin 2002’de ölen kadın başkanı, yazar ve milletvekili Helena Vaz da Silva’nın adına ilk kez konulan “Avrupa Külürel Mirasında Bilinçlenmeyi Arttırma” amaçlı “jüri özel ödülü” Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özgen Acar’a veriliyor.

Jüri, “Europe Nostra (Bizim Avrupa)” adlı uluslararası örgütün kuruluşunun 50. yıldönümü nedeniyle konulan bu özel ödül için İtalyan yazar Claudioa Magri’yi seçti.

Bir yazar ve bilim insanı olan Magri’nin çeşitli kitapları bulunuyor, çeşitli Avrupa üniversitelerinde Avrupa kültürü üzerinde dersler veriyor. “Danube (Tuna)” adlı kitabıyla 2004’te Avrupa’nin önemli bir edebiyat ödülünü de almıştı.

Uluslararası 7 kişilik jüri, “Macar kültürü bağlantılı insan hareketleri ve iletişiminde etkin rol oynayan Oliver Kovacs ile “Bizim Avrupa Türkiye” örgütünce aday gösterilen ve Türkiye’nin kültürel mirası kaçakçılığında uluslararası mücadelesi nedeniyle Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özgen Acar’ı “jüri ödülüne” layık gördü.

Ödül töreni 21 Ekim’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da, 1869 Üsküdar doğumlu ünlü petrolcü Kaluste Gülbenkyan’ın kurduğu müzede düzenlenecek.