IŞİD İŞGALİNDEN KURTARILAN PALMYRA´NIN İLK GÖRÜNTÜLERİ YAYIMLANDI

Suriye rejimi tarafından, IŞİD’den kurtarılan Palmyra antik kentinin görüntüleri yayımlandı.

Yaklaşık 10 aydır IŞİD militanlarının işgali altında bulunan Palmyra, Suriye rejiminin kontrolü altına geçti. Rejim güçleri, geçtiğimiz hafta sonu terör örgütü militanlarını kentten sürdükten kısa bir süre sonra, antik kente dair görüntüler ortaya çıktı. IŞİD militanlarının kentte yarattığı yıkımı gözler önüne seren görüntüler, aynı zamanda birçok arkeolojik alanın da sağlam olduğunu gösteriyor.

Terör örgütü IŞİD, arasında Baalşamin Tapınağı ve Zafer Takı’nın bulunduğu birçok tarihî eseri yok etmişti. Fakat görüntülerden agora ve ünlü Roma tiyatrosu da dahil olmak üzere kentteki bazı kalıntıların kurtulduğu anlaşılıyor.

Suriye Eski Eserler Departmanı Müdürü M. Abdulkerim, kendisini en kötüsüne hazırladığını ve kentin beklediğinden iyi durumda göründüğünü ifade etti. Önümüzdeki günlerde kentteki hasarın tespiti için çalışmaya başlanacağını söyleyen Abdulkerim, yıkılan Zafer Takı ve tapınaklarının yeniden inşa edileceği sözünü verdi. 

IŞİD, Palmyra’yı 2015 yılının Mayıs ayında ele geçirmişti. Oldukça iyi korunmuş bazı eserlere ev sahipliği yapan Palmyra’daki Bel Tapınağı, Baalşamin Tapınağı, Zafer Takı zarar görmüş,  mezarlar yağmalanmış, ünlü Roma tiyatrosu ise infazlar için kullanılmıştı. Yaklaşık 40 yıldır burada çalışan arkeolog Halid Esad da IŞİD militanları tarafından infaz edilmişti.

Havadan çekimi için:  http://aktuelarkeoloji.com.tr/video

theguardian.com