PALMYRA’NIN ZAFER TAKI LONDRA’DA SERGİLENDİ

IŞİD’in Palmyra antik kentinde yıktığı zafer takının bir kopyası yapılarak, Londra’da sergilendi.

2015 yılının Ekim ayında IŞİD militanları tarafından Palmyra’da yıkılan yaklaşık 2 bin yıllık zafer takının, Mısır mermerinden yapılan bir modeli, Londra’nın merkezindeki Trafalgar Meydanı’nda sergilendi. 6 metre uzunluğunda ve 11 ton ağırlığındaki takın yapılmasındaki amacın, Palmyra’da restorasyonun mümkün olduğunu göstermek olduğu belirtildi.

 

Anıtın açılışı sırasında konuşma yapan Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, bu projenin arkasındaki Oxford Dijital Arkeoloji Enstitüsü’nü kutladı. Enstitü Başkanı Roger Michel ise, tarihin, bilimin ve sanatın somut hâli olan bu anıtların, teröristler tarafından yıkıldıktan sonra hızlı ve dikkatli bir şekilde restore edilmesinin gerektiğini belirtti.

 

Suriye Eski Eserler Departmanı Müdürü M. Abdulkerim, Palmyra’nın eski görkemine kavuşması için restorasyon planlarının var olduğunu bildiklerini ve bu görevin ancak küresel bir amaç olarak ele alınırsa gerçekleştirilebileceğini belirtti.

 

3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanılarak yapılan ve pazartesi günü kurulumu yapılan Zafer Takı, 3 gün boyunca Londra’nın merkezinde sergilendi. Londra’nın ardından anıt, Dünya Kültür Mirası Haftası kapsamında, Dubai ve New York’ta sergilenecek. 

 

theguardian.com