PERU’DA ASTRONOMİK OLAYLARIN KUTLANDIĞI YANARDAĞ BENZERİ PİRAMİT KEŞFEDİLDİ

1960’lı yıllarda Peru’nun Nepena Vadisi’nde yapılan arkeolojik araştırmalarda 15 metreden daha yüksek yapay bir tepe ortaya çıkarıldı. Yapının kimler tarafından ne zaman inşa edildiği bilinmese de araştırmacılar bu piramitten çabucak büyülendiler. Piramit uzaktan volkanik bir koniye benziyordu. Bu benzerlik onun, “El Volcán” yapısı olarak adlandırılmasına neden oldu. 50 yıldan daha uzun bir süre önce keşfedilmesine rağmen El Volcán yapısı sırlarını şimdi ortaya çıkarmaya başladı. Geniş kapsamlı kazılar sadece yakın geçmişte başladı ve İlk bulgular şimdi Antiquity dergisinde yayınlanıyor.

Piramidin yapım tarihi henüz tam olarak bilinmese de, yaklaşık olarak MÖ 900 ila MÖ 200 yılları arasında inşa edildiği tahmin ediliyor. Arkeologların araştırma boyunca cevaplamaya çalışacakları en önemli sorulardan biri, alanda hangi faaliyetlerin yapıldığı ve piramidin kasıtlı olarak yanardağ benzeri inşa edilip edilmediğidir.

 

Çalışmanın yazarları, bu konuda iki temel açıklama öne sürdü. Bunlardan ilki, bir yağma veya erozyon olayının, sitenin bu belirgin şeklini oluşturmasıdır. Diğer açıklama ise, yapının volkanik bir koniye benzemek üzere inşa edildiği ve bunun da astronomik olaylarla bağlantılı olduğu yönündedir.

 

Araştırmacılar, araştırmalarının bu erken evresinde, ikinci açıklamanın daha olası olduğuna inanıyor. İkincisi ise onlara göre bir teori ve çeşitli nedenlerden ötürü desteklenemez.

 

Bu yapı, tepesinde bir çukur olan koni biçiminde bir piramittir. Yağmacılar, yapıya girmek için çukuru oluşturmuş olsalar bile, bu onun konik şeklini açıklamıyor. Ayrıca yağmacılar bu topraktan kurtulmak zorundaydı. Çünkü çukuru dolduracak olan hacim 2135 küp metreydi. Araştırmacılar piramidin dışına atılması gereken bu toprağın kesinlikle görülebilecek bir miktar olduğuna dikkat çekti.

 

Erozyon teorisi ise mümkün olabilir. Ancak çalışmanın yazarları, mevcut kanıtlara göre, piramidin başlangıçta kasten bir yanardağ biçiminde inşa edildiğini ve bunun merkezde bir çukuru olan koni şekilli bir piramit olduğu sonucunu gösterdiğini söyledi.

 

Birçok belirsizlik devam ederken, arkeologlar piramidin en son ne zaman kullanıldığı ortaya çıkardılar. Bu sonuç, yapının hangi amaca hizmet ettiğine ışık tutuyor. El Volcán’da gerçekleştirilen radyokarbon tarihlemesi, piramidin son kullanımının MS 1563'te olduğunu ortaya koydu. Bu tarihten önce 1521, 1538, 1539 ve 1543 yıllarında toplam dört güneş tutulmasının meydana geldiği düşünülmektedir.

 

Bu astronomik doğa olayları, o dönemde orada yaşayan yerel halk tarafından büyük kutlamalar yapılmasını çağrıştırmış olabilir. Kuzey ve orta sahillerde yaşayan Yungalar’ın, İnka'ların aksine güneş tutulmasını korkmadan değil sevinçle selamlayıp kutladıkları biliniyor.

 

Özetle, arkeologlar, yanardağ şeklindeki bu piramidin, tutulmaların ve diğer astronomik olayların büyük törenlerle kutlandığı önemli bir yer olabileceğini düşünüyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk