PERU’DA BULUNAN GİZEMLİ NAZCA ÇİZGİLERİ BÖLGEYE KAMYON GİRMESİYLE TAHRİP EDİLDİ

Peru Kültür Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, geçtiğimiz günlerde Peru’nun dünyaca ünlü Nazca Çizgilerinin olduğu bölgeye kamyon girerek çizgilerin bir kısmının tahrip olmasına sebep oldu.

Nazca Çizgileri
Nazca Çizgileri

 

Bakanlık, 40 yaşında Jainer Jesus Flores Vigo isimli bir şahsın bölgeye giden uyarı levhalarını göz ardı ederek araçla girilmemesi gereken ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan yerleşmeyi tahrip ettiğini ve ardından tutuklandığını açıkladı.

 

Bölgede incelemede bulunan yetkililer, alanda 50 metre ve 100 metreye kadar derinlikte lastik izlerinin, 3 farklı jeoglif alanında tahribata yol açtığını bildirdi.

 

Nazca Çizgileri üzerinde yapılan tahribat
Nazca Çizgileri üzerinde yapılan tahribat

 

UNESCO Nazca Çizgileri’ne ve bölge coğrafyasına bölgenin en büyük muammalarından biri olarak “Nazca ve Pampas de Jumana Dünya Kültür Mirası Yerleşmesinin Çizgileri ve Jeoglifleri” olarak adlandırır.

 

Bu alan, Lima’nın yaklaşık 402 km güneyinde ve yaklaşık 450 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor.

 

Yerleşme yaklaşık 2000 yıllık. Hayvanların ve bitki figürlerinin yer aldığı jeoglifler ve çizgiler MÖ 500 yılından MS 500’e tarihleniyor. Bazı şekillerin uzunluğu birkaç kilometreyi bulabiliyor. Yapılan bu tasarımların ritüel astronomik işlevlere sahip olduğuna inanılıyor.

 

Yapılan bu tahribatın ardından devlet yetkilileri, bölgedeki lojistik sorunlara rağmen güvenlik önlemlerini arttırmak istediklerini bildirdi.

 

 

Bu tahribat bölgedeki ilk tahribat da değil. 2014 yılında Greenpeace aktivistleri, meşhur sinekkuşu tasvirinin yanına harfler yerleştirerek yaptıkları eylem ile bölgeye ayak izlerini bıraktılar. 

 

Kaynak: http://edition.cnn.com