PERU’DA SÜRDÜRÜLEN ÇALIŞMALAR 15 BİN YIL ÖNCE BÖLGEDE SON DERECE KARMAŞIK BİR TOPLUMUN YAŞAMIŞ OLDUĞUNU ORTAYA KOYDU

Yaklaşık 15 bin yıl önce Peru kıyılarını iskân eden bir toplum, arkeologların hayal ettiklerinden çok daha gelişmişti. Şimdi onlara ait antik bir piramitte sürdürülen çalışmalar bu toplumun denizden kaynak çıkarmaya yönelik etkin teknikler geliştirdiklerini ve onların son derece karmaşık bir toplum olduklarını gösteriyor.

Peru kıyılarında yer alan Huaca Prieta'nın bulunduğu bölge, Latin Amerika'nın en eski piramidine ev sahipliği yapar. Radyokarbon analizleri, buradaki insan kalıntılarının 15 bin ile 8 bin yıllık olduğunu gösterir. Arkeologların ortaya çıkardığı bu eserler Peru’nun kıyı bölgesini iskân eden karmaşık bir toplumun kökeni ve ortaya çıkışı hakkındaki değerli ipuçlarını bizlere sunuyor.

 

Ele geçen bulgular, Huaca Prieta'daki antik nüfusun, hayvanları avlamak, yiyecek toplamak ve başkaları ile kaynaklar konusunda ticaret yapmak için çok çeşitli stratejiler kullandığını gösterdi. Araştırmacılar bu döneme ait sitede avokado, fasulye, ekili kabak ve Şili biberi kalıntıları buldu. Bu türler, çoğunlukla Andların iç vadisinde ve batı yamacında yetiştiği için ticari değiş tokuşların kıyı nüfusu ile iç vadi nüfusu arasında erkenden gerçekleşmiş olması muhtemel bir durum.

 

Bu insanlar deniz ürünleri toplayıp yemelerine rağmen, sitede iki yüzlü taş aletler, zıpkınlar veya balık kancaları bulunmamıştır. Bu nedenle arkeologlar, deniz kaynaklarının, ağlarla yakalanıp toplandığını varsayıyor.

 

Veriler genel olarak, Huaca Prieta'daki ilk toplulukların kıyı ortamlarından çok, çeşitli doğal kaynakları istismar ettiğini göstermektedir. Onların yemek toplamak için kullandıkları çeşitli stratejiler, olası iklim değişiklikleriyle ortaya çıkan tehditleri en aza indirmiştir.

 

Tüm bu davranışlar, 15 bin ile 8 bin yıl önce karmaşık bir toplumun Peru’da ortaya çıktığını gösteriyor.

 

Florida Atlantik Üniversitesi'nden çalışmanın ortak yazarı James Adovasio, ortaya koydukları bu olaylar dizisinin, bu insanların, bürokrasi ve son derece örgütlü din gibi daha geniş bir toplum boyutuna ve bununla birlikte her şeye yol açan farklı gıda kaynaklarını kullanma kapasitesine sahip olduklarını gösterdiğini ifade etti.

 

http://www.ibtimes.co.uk