PERU’DA YAPILAN YENİ BİR KEŞİF ESKİ ÇÖL TOPLULUKLARININ YAŞAM BİÇİMİNE IŞIK TUTUYOR

Araştırma ekibinin başkanlığını yapan arkeolog Walter Alva, Lambayek bölgesinde bulunan Limon arkeolojik alanında yürüttükleri çalışmalarda elde edilen verilerle, çöl toplumlarının aniden çöküşünden önce Moche kültürü siyasi hayatını anlamak için önemli ipuçları sağlayacağını dile getirdi.

Alva; bir odada güçlü bir lider ve misafiri için olduğu düşünülen iki taht bulunuyor ve çok büyük ihtimalle özel ziyafetler bu odada veriliyordu. Diğer odada ise muhtemelen önemli duyurular, konuşmalar yapmak için kullanılan yuvarlak bir podyum bulunuyor.

 

Alva, “Moche seramiklerinde sıkça görülen tören tasvirleri, odalardaki yapılan özel törenlerin toplum için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor.” dedi.

 

Alva, “Seramiklerde yer alan bu sahnelerde Moche dünyasının ikonografisi tasvir edilmişti, ancak tasvir edilen mekanların fiziksel olarak nerede olduklarını bulmak için yeteri kadar şanslı değildik. Yaptığımız bu son keşif bu anlamda çok önemlidir.” dedi.

 

İnka İmparatorluğu’nun başlamasından çok önce Peru’da gelişen birkaç karmaşık toplumdan biri olan Moche; yaptıkları kanallar ve geliştirdikleri sulama sistemleri ile çöl vadilerinde ürün yetiştirerek, MS 100 ila 700 yılına kadar hüküm sürdü. Moche kültürü, çok geniş çeşitlikte cinsel eylemin tasvir edildiği altından yapılmış ve özenle işlenmiş eşya ve heykelleri ile biliniyor.

 

Birçok araştırmacı; Kuzey Peru’da El Nino fenomeni gibi bir iklim olayının yol açtığı şiddetli sel baskınları sonucunda Moche toplumunun çöküşünün gerçekleştiğine inanıyor.

 

Alva; yakın zamanda ortaya çıkarılan odaların bir kısmının yapımının 5. yüzyılda aniden durduğunu belirtiyor. Odalar sadece seçkin kişilerin kullanımı için yapıldı. Odaların duvarlarında balık ve deniz aslanlarının yer aldığı resimler mevcut.

 

Moche kültüründe, kadınların siyasi ve dini konularda yer aldığı biliniyor.

 

Perulu yetkililerin ve arkeologların geçen sene yaptığı çalışmada vücudu dövmeli ve altın silah ve objelerle gömülü halde bulunmuş Moche hükümdarı Cao’ya ait bir replika yüz bulundu. 

 

Kaynak: https://www.reuters.com