PİSİDİA ANTİOKHEİA FOTOĞRAF SERGİSİ 22 KASIM´DA BAŞLIYOR

22 Kasım Salı günü saat 15.00’da açılışı yapılacak olan sergi 13 Aralık’a kadar ücretsiz olarak görülebilecek.

 

Isparta'da yer alan Pisidia Antiokheia Antik kentindeki arkeolojik kazılara katılan Sanat Yönetimi öğrencisi Muharrem Burkay Şimşek'in fotoğraf sergisinin açılış kokteyli 22 Kasım'da İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Kampüsünde Akıngüç Sanat Merkezi sargi salonunda yapılacak.

 

2007 yılından beri Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından sistemli olarak yapılan kazılar sonucu antik kentin önemli mimari alanları gün yüzüne çıkarıldı. Hristiyanlığın doğuşundan bugüne hac merkezlerinden biri olan ve St. Paul’un Hristiyanlara ilk toplu vaaz verdiği kent, bölgedeki önemli yerleşim ve inanç merkezlerinden biri olmuştu. Bir süre kazı ekibine katılan Burkay Şimşek ise, Augustus Tapınağı başta olmak üzere mezarlar, su kemeri, Latince yazıtlar ve antik dönemden kalan çocuk oyunları çizimlerini fotoğraflamıştır. Aynı zamanda sanatçı,Seda Kara ile beraber sergi küratörlüğünü de üstelenmiştir. Pisidia Antiokheia’nın tanıtılması ve değerinin daha geniş kitlelere duyurulması noktasında son derece önem taşıyan bu fotoğraf sergisi aynı zamanda İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nün destek ve katkıları ile hazırlanmıştır.

 

22 Kasım Salı günü saat 15.00’da açılışı yapılacak olan sergi 13 Aralık’a kadar ücretsiz olarak görülebilecek. Ayrıca serginin açılışında Antiokheia kazı başkanı Prof. Dr. Mehmet Özhanlı da yer alacak.

 

http://www.milliyet.com.tr/pisidia-antiokheia-fotograf-sergisi-istanbul-yerelhaber-1620025/