POLONYA’DA 4 BİN YILLIK EŞSİZ BİR EV KEŞFEDİLDİ

Polonya´nın güneyindeki Maszkowice köyünde çalışan arkeologlar, Polonya topraklarında bilinen en eski anıtsal taş duvarla korunmuş bir yerleşim yeri içinde, eşsiz bir ev ve birkaç küçük konut keşfettiler.

 

Krakov'daki Jagiellonian Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsünden kazı başkanı Dr. Marcin S. Przybyła, bugün Polonya'da böyle değerli kalıntıların çok az olduğunu ve taş temel üzerine inşa edilmiş bu eşsiz evin keşfinin aralarında en şaşırtıcı olanı olduğunu söyledi.

 

Dr. Przybyła, taş temelli yapı ile dağlarda inşa edilmiş modern evleri karşılaştırdı. Alandaki diğer yapılar arasında ön plana çıkan ev, ahşaptan yapılmış diğer beş bina ile birlikte art arda inşa edilmişti. Araştırmacılara göre yapının temellerinin amacı çökme ve erozyona maruz kalan alanlarda zemini stabilize etmekti. İnşaatçılar da bu temel üzerine muhtemelen kütüklerden yapılmış ahşap duvarları dikti.

 

Keşfedilen ev başka sebeplerden dolayı da eşsizdi. Öncelikle, tahkim edilmiş alanın içindeki diğer evlerden daha büyüktü. Ayrıca evin içinde komşu evlerde bulunmayan birkaç eşya keşfedildi.

 

Kazı başkanı, dönem boyunca tuncun özellikle değerli olduğunu, en büyük evin içinde bu metalin eritilmiş parçalarını keşfettiklerini ve değerinden dolayı en küçük parçaların bile dikkatle toplanıp saklandığını söyledi.

 

 

"Araştırmacılar Evin İçinde İşlemi Biten Sadece Bir Adet Eşya Buldular"

 

 

Arkeologlar eşsiz evin içinde yerleşmenin elit bir üyesine açıkça ait olan büyük bir Baltık kehribar boncuk ortaya çıkardı. Bulunan tüm eserler ise ev ve köy sakinlerinin Akdeniz ile Baltık Denizi arasındaki ticarete aktif olarak katıldıklarına işaret ediyor.

 

Araştırmacıların tahminlerine göre, yerleşim, kuruluşundan 200 yıl sonra (MÖ 1550-1500 yıllarında) aniden terk edildi. Bilim adamlarında bir felaket veya istilanın bu olaya katkı yaptığına işaret eden herhangi bir veri yoktur. Ancak yerleşim büyük bir yangın geçirmiş ve ahşap evler öncekinden daha büyük olarak yeniden inşa edilmiştir.

 

En azından bilim adamları, bazı köylülerin Akdeniz'in veya Adriyatik'in uzak ülkelerinden geldiğine eminler (sadece böylesine teknolojik açıdan gelişmiş bir biçimde, taş duvarları dikmek için mimari bilgi birikimine sahiplerdi). Bu durum, keşfedilen (formları Orta Tuna havzasında yaşayan topluluklarla ilişkilendirilen) çanak çömlek parçaları tarafından da kanıtlanmıştır.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr