POMPEII´NİN GÜNLÜK YAŞANTISINA DAİR ŞAŞIRTICI BİLGİLER

MS 79’da Vezüv Yanardağı patladığında Pompeii küller ve lavlar altında kaldı. Yaklaşık 2 bin yıl sonra Profesör Mary Beard, bu antik kent ile ilgili bir belgeselde gelişmiş adli tıp teknolojisi kullanarak oradaki yaşama dair detayları ortaya çıkardı.

 

İşte günlük yaşama dair öğrendiklerimiz:

 

1) Çocuk Olmak Çok Eğlenceli Değildi

 

 

Şimdi aşı olup iyileşebileceğimiz birçok hastalık sebebiyle hayat Pompeii çocukları için çok zordu. Nüfusun sadece yarısı 10 yaşına kadar yaşıyordu ve bulaşıcı hastalıkların izleri diş minesinde kalıyordu.

 

2) Spor Holiganlığı Çok Yaygındı

 

 

Pompeii’de fanatiklik çok yaygındı. Özellikle’de Pompeii Amfi tiyatrosunda. En ünlü holiganlık olayı, MS 59’da Pompeiililer ve komşu Nucerialılar arasında patlak veren ayaklanmaydı. Bu olayın sonucunda kent, gladyatör oyunları ile ilgili 10 yıllık bir yasağı yürürlüğe koydu.

 

3) Seks Herkesin Aklında ve Duvarlarındaydı

 

 

Pompeii’deki bir hamamın duvarı, Kama Sutra’daki gibi insanları cinsellik hakkında yönlendirmek için boyalıdır. Pompeii sex hastası bir topluluk olmasa umutsuz bir şekilde tatmin olmaya ihtiyaç duyuyordu.

 

4) Toplum Tam Anlamıyla Fallus Merkezciydi

 

 

Fallus heykelcikleri kentin her yerindeydi. Bazı teoriler bunların civardaki en yakın genelevi işaret eden penis tabelası olduğu yönünde. Fakat Pragmatik Beard, bunların çok erkeksi bir toplumun basit sembolleri olduğuna inanıyor.

 

5) İnsanlar Nispeten Sağlıklı Besleniyordu

 

Rahatsız edici gelebilir, ancak arkeologlar yakındaki Herculaneum kanalizasyonlarında korunan 700'den fazla antik dışkıyı incelemek için heyecanlıydılar. Bunlar bölgenin beslenme biçimiyle ilgili hayati ipuçları veriyor.

 

Kanıtlar zenginlerin ve fakirlerin sağlıklı yiyeceklere erişimi olduğunu göstermektedir: Zeytin, ekmek, yumurta, peynir ve garum olarak bilinen güzel bir karışım ve fermente balık sosu. Ayrıca kanıtlar diş hijyenin de şaşırtıcı derecede iyi olduğunu gösterdi.

 

6) Grafiti Takıntıları Bizdeki Sosyal Medyaya Benziyordu

 

 

Pompeii duvarları grafitiler ile kaplıydı. Kentteki son yazılan grafiti, patlamadan önce Herculaneum yakınlarında bir tuvaletteki kişinin yazdığıydı. Bu kişi, İmparator Titus'un doktoruydu. Bazı tarihçiler okuryazarlığın erkeklerde yüzde 20 kadar düşük olduğunu, ancak grafitinin her yerde bulunmasının aksini öne sürdüğünü düşünüyor.

 

7) Doğal Felaketler Son Derece Acımasızdı

 

 

Vezüv yanardağı patladığında Pompeii’de meydana gelen kaosta erkeklerin, kadınların ve bebeklerin çığlıkları yükseldi. Herkes ebeveynlerine, çocuklarına, kocalarına ve eşlerine seslendi. Ağır kül tabakası altında kimse birbirini göremedi. Sadece sevdikleri kişinin sesini duyabiliyorlardı.

 

http://www.sbs.com.au