PORTAKAL BAHÇESİNDE 1.500 YILLIK HAVARİLER KİLİSESİ BULUNDU

Hatay´ın Arsuz ilçesinde bulunan bir portakal bahçesinde yapılan kazıda, Geç Roma dönemine ait Kutsal Havariler Kilisesi ortaya çıkartıldı.

Hatay Müze Müdürlüğü arkeologları tarafından, Arsuz ilçesinin Arpaçiftlik Mahallesi'nde 3 ay önce başlatılan kazılar devam ediyor. Portakal ağaçları arasında sürdürülen kazılar sırasında, Geç Roma dönemine ait Kutsal Havariler Kilisesi bulundu. 
 
 
CHP'li Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile belediye meclis üyeleri kazı alanında inceleme yaparak kazı ekibinden bilgi aldı. Belediye Başkanı Nazım Culha, birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgede bulunan Latince yazıtların, İstanbul Üniversitesi'nde çevirisinin yapıldığını ve buna göre kilisenin isminin Kutsal Havariler Kilisesi olduğunun anlaşıldığını belirtti. Ancak, diğer üniversitelerden gelen yorumlarla daha detaylı bilgiye ulaşılacağı belirtildi. Üzerinde 'Adam' yazan insan figürlü mozaik hakkında henüz net bir bilgi olmasa da, hayvan figürlerinin Roma döneminin yansıması olduğu ve cenneti tasvir ettikleri öğrenildi. Mozaiklerin, Roma etkilerinin azaldığı döneme ait olduğu tahmin ediliyor. Roma'nın ikiye bölündüğü, dinin devlet yönetiminde kontrolü sağladığı ve bu sırada da pagan inanışının etkilerinin hâlen sürdüğü bir dönemde yapılmış olmalı. Çünkü bu dönemden sonraki kilise çalışmalarında bu tür kutsal figürlerin kiliselerde zeminden kaldırılıp duvara ve tavana yerleştiği öngörülüyor. Kilisede; iki büyük kanatlı ana giriş kapısının yeri, su sistemini gösteren kanalları ve vaftiz havuzu olduğu tahmin edilen bir çukur keşfedilse de, henüz kilisenin ölçeği ve büyüklüğü tam olarak belli değil.
 
 
Koruma altına alınan bölgede kilisenin yanı sıra; kaya mezarları ve iskelet kalıntılarının da bulunduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Nazım Culha: "Elde edilen bulgulara göre, kilisenin yıkıldıktan sonra mezarlık olarak değerlendirildiği üzerinde duruluyor. Bu muhteşem eserlerin korunması ve nesilden nesile aktarılması konusunda herkesin büyük bir hassasiyet göstermesi ve bu tarihi eserleri sahiplenmesi gerekiyor." dedi.
 
 
 
Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/427173/Portakal_bahcesinde_Roma_kilisesi_bulundu.html