PROF. DR. HALET ÇAMBEL SEMPOZYUMLA ANILDI

“Karatepe’nin güzel ecesi: Halet Abla”, doğumunun 100. yılında sempozyumla anıldı.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında eşkıyaların kol gezdiği Kadirli yöresinde bulunan Karatepe-Aslantaş’taki (şu anda milli park) çam ormanlarının içinde bir başına çadır kurup yaptığı kazılarla, ormanlar içinde at üzerinde korkusuzca yaptığı gezilerle ve dertlere derman olan karakteriyle Halet Çambel, Osmaniye’nin Kadirli çevresinde yaşayan halkın arasında efsanevi bir kişilik kazanmış. “Karatepe’nin güzel ecesi: Halet Abla” olarak, 1960’lı yıllarda onu hiç görmemiş Toros Dağları’nın köylerinde bile herkesin birbirine anlattığı bir söylence hâline gelmiş, Torosların bu köşesinde büyük saygı görmüştür. Halet Çambel’in yaşamının önemli bir bölümüyle özdeşleşen Karatepe ile tanışıklığı ise, 1946 yılının Şubat ayında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakın Doğu Dilleri ve Kültürleri Bölümünden H.Th. Bossert (1889-1961) ve Adana Müzesinden Naci Kum (1898-1952)’la birlikte çıktıkları keşif gezisi sırasında başladı. Böylece, Çukurova arkeolojisine iz bırakaran çok yönlü çalışmalara başlamış oldu.

 

2014 yılında vefat eden Prof. Dr. Halet Çambel, doğumunun 100. yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda anıldı. OKÜ Arkeoloji Bölümü tarafından hazırlanan sempozyuma Vali Kerem Al, Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Kamu Kurum ve Kuruluşları İl Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Dekanları, Akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

OKÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. İrfan Tuğcu, sempozyumun açılış konuşmasında, Halet Çambel’in yaşamöyküsünü anlattı. Halet Çambel’in hem ülke arkeolojisine hem de bölge arkeolojisine çok önemli katkılarda bulunduğunu ifade eden Tuğcu, “ Halet Çambel, Mersin’den Hatay’a kadar olan bölgede kültür envanteri oluşturulmasını sağlamıştır. Ülkemizdeki arkeolojinin büyük ivme kazanmasını sağlayan kurtarma projelerinin başlangıcına öncülük etmiştir. Halet Çambel sadece toprağın altıyla değil toprağın üstüyle de ilgilenmiştir. Bölgemizdeki mevcut değerleri koruma altına almakla da ilgilenmiştir. Bu nedenle Halet Çambel bizlerin artık kültürel mirasıdır” diye konuştu. Çambel’in doğumunun 100. yılı nedeniyle düzenlenen sempozyumun 3 gün boyunca devam edeceğini de ifade eden Tuğcu, etkinlikler hakkında bilgi verdi.

 

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ve Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer’in de açılış konuşmalarının ardından, sempozyumun “Kültürel Miras ve Arkeoloji” başlıklı ilk oturumu başladı.  Prof. Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığında başlayan oturumda Prof. Dr. İlhan Tekeli, Prof. Dr. Burcu Erciyas konuştu.