PROF. DR. MUHİBBE DARGA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Arkeoloji dünyasının öncü isimlerinden ve Türkiye’nin ilk kadın arkeologlarından biri olan, bilimsel çalışmaları, yetiştirdiği öğrencileri, arkeoloji bilimine yaptığı katkıları ile ‘Arkeolojinin Delikanlısı’ lakaplı Prof. Dr. Muhibbe Darga bugün son yolculuğuna uğurlandı.

6 Mart 2018 tarihinde aramızdan ayrılan Prof. Dr. Muhibbe Darga’nın cenazesi bugün (7 Mart 2018) öğle namazını müteakiben Üsküdar Şakirin Camii´nden kaldırılarak, Karacaahmet’te bulunan aile mezarlığına defnedildi. Katılımın oldukça yoğun olduğu cenaze töreninde Muhibbe Darga hocamızı sevenleri, öğrencileri ve meslektaşları son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

 

MUHİBBE DARGA KİMDİR?

 

Muhibbe Darga 13 Haziran 1921 İstanbul doğumlu olan Muhibbe Darga Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamid’in Başmabeyncisi Darugazade Memet Emin Bey’in de torunudur.

 

Muhibbe Darga, Erenköy Kız Lisesi’nin ardından 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümüne girdi. 1943 yılında arkeoloji ve eskiçağ filolojisi olmak üzere iki bölümde eğitimini tamamladı. Önemli hocaların derslerine katılan Prof. Darga, aynı zamanda Region kazılarında görev aldı. Lisans tezini Prof. Dr. Th. Bossert denetiminde tamamladıktan sonra aynı hocanın kürsüsünde lisans tezini ve doktorasını yaptı; 1947-1951 yılları arasında Bossert, Halet Çambel ve Bahadır Alkım’la Karatepe kazılarına katıldı. Bir dönem Elazığ ve Muş’ta çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. 1965’te doçent, 1973’te ise profesör oldu. Side dili üzerinde çalışmaları ve yorumlarıyla bu dilin çözümüne katkıda bulundu. Bölümünde Kültepe-Kaneş uygarlığı, Asur Koloni Çağı, Hitit sanatı ve Hitit dili ağırlıklı dersler verdi. Gedikli, Değirmentepe ve Eskiyapar kazılarına katıldı.

 

Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda kongreye katılarak, konferans ve bildiriler veren Muhibbe Darga, 97 yıllık yaşamı boyunca çok sayıda bilimsel makale ve yayına imza atmıştır. Muhibbe Darga hocamızı saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.