PUBLIC ARCHAEOLOGY WORKSHOP | TOPLUM ARKEOLOJİSİ ÇALIŞTAYI

İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nün, “Toplum Arkeolojisi: Teorik Yaklaşımlar ve Türkiye’deki Uygulamalar” çalıştayı 30-31 Ekim 2014 tarihinde Koç Üniversitesi’nin Anadolu Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenecek.

Ana tema toplum arkeolojisi olmakla beraber, bu kavramın teorik gelişimi ve pratikte nasıl uygulandığının, Türkiye’den ve dünyadan örnekler ışığında incelenmesi de amaçlar arasında. 

Türkiye, İngiltere, İtalya, Yunanistan ve ABD gibi farklı ülkelerden katılımcılar ile toplum arkeolojisi kavramı 4 farklı tema etrafında tartışılacak. 

Bunlar sırasıyla: > Teorik Yaklaşımlar ve Toplum Arkeolojisinin Kavramsal Çerçevesi > Toplum Arkeolojisinde Toplumun Algısının Araştırılması: Yöntem ve Örnekler  > Arkeolojiyi Anlatmak: Alan Yönetimi ve Turizm > Türkiye Örneği: Toplum Arkeolojisi Projeleri ve Yerel Halkın Arkeoloji Algısı

Konuşmalar İngilizce ve Türkçe yapılacak olup, simultane tercüme olacaktır. Çalıştaya katılım herkese açık ve ücretsizdir. Çalıştaya dinleyici olarak katılmak için igursu@biaatr.org adresine email atınız.