RESTORASYON SIRASINDA TARİHİ KEMER YIKILDI

Lefke Kapı´da sürdürülen restorasyon çalışmalarında, Hadrianus dönemine (117-138) ait kapının kemeri hilti ile yıkıldı.

İznik Lefke Kapı'da devam eden restorasyon kapsamında, tarihi kapının üst kısmındaki kemer, tehlike arz ettiği gerekçesiyle yıkıldı. Restorasyon çalışmalarını yürüten mimarlık firması yetkilileri, tarihi kemerin orijinal olmadığını, 1980 yılında örüldüğünü ve üzerinin beton sıvayla  kaplandığını savundu. Yetkililer tarafından tehlike arz ettiği belirtilen kemer, şu anda yeniden yapılıyor. Kemerin içinin moloz yığınlarıyla doldurulmuş olduğunu, üstünün çatlak olduğunu ve tehlike arz ettiğini belirten firma yetkilileri, 2.5 metre genişliğindeki kemerin daha önceden günümüz beton harcıyla örüldüğünü iddia etti. İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan da, daha önce aslına uygun yapılmamış olan kısmın sökülerek orijinaline uygun biçimde yeniden yapılacağını açıkladı. Restorasyonu yürüten ve denetleyen yetkililerden konuyla ilgili bilgi alan Kaymakam, yapılan işlemin projede "söküm, çatlak onarım ve yerine koyma" olarak yer aldığını belirtti.

 20 yılı aşkın süre İznik’te müze müdürlüğü yapmış olan Taylan Sevil ise, tarihi kemerin orijinal olduğunu ve beton harcın tedbir amaçlı uygulandığını iddia etti. Taylan Sevil, beton harcın yağmur izolasyonu olduğunu, harcın ve tuğlaların etkilenmemesi için uygulandığını belirtti. Ayrıca bu tür uygulamaları İznik’teki başka tarihi yapıların üzerinde de görmenin mümkün olduğunu söyledi.

İznik Lefke Kapı, İmparator Hadrianus (117-138) adına zafer kapısı olarak inşa edilmişti. 31 Temmuz 2014 tarihinde restorasyonuna başlanan tarihi kapının 4 Eylül 2015 tarihinde teslim edilmesi bekleniyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 1.739.000 TL bedelle mimarlık firmasına ihale ettiği restorasyon çalışmaları, günü geçmesine rağmen hâlen tamamlanamadı.

 

Kaynak: http://bursayasam.com.tr/bursa-iznikte-tarihi-hilti-ile-yiktilar/