REZAN HAS MÜZESİ ARKEOLOJİ KOLEKSİYONUNDAN “TOPRAĞIN MİRASI”

İstanbul Rezan Has Müzesi koleksiyonuna ait bir grup seçkiden oluşan “Toprağın Mirası” sergisi 8 Şubat 2018 tarihi itibariyle ziyaretçilerini ağırlıyor.

Topraktan çıkan her türlü eserin kültürel mirasımıza ait olduğu düşüncesinden yola çıkarak “Toprağın Mirası” ismi verilen sergi, ihtiyaçların, inanç ve bizzat yaşamın kendisinin belirleyip biçimlendirdiği ve geçmiş yaşam algıları ve hayata bakış açılarının ilk elden tanığı arkeolojik mirasın Neolitik Dönemden Selçuklu Dönemine kadar kısa bir öyküsünü sunuyor.

 

Anadolu’nun Neolitik Döneminden, yani yaklaşık 9 bin yıl öncesinden başlayarak, sırasıyla Kalkolitik, Tunç, Demir, Yunan, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine dek uzanan kesintisiz bir kronolojik izlemle sunulan geçmişin gündelik hayatından bu kesit; mutfak eşyaları, süs eşyaları, dini objeler, silahlar gibi objeler üzerinden geçmiş hayatlardaki sevinç, telaş, kaygı ve üzüntü gibi duyguların aslında günümüzden pek de farklı olmadığını anımsatıyor.

 

Rezan Has Müzesinde görevli arkeolog-restoratör Mehmet Ayrancı, sergi ile ilgili yaptığı açıklamada; müze koleksiyonuna ait binlerce eser arasından seçtikleri yaklaşık 300’e yakın eserin bu sergide yer aldığını belirtti. Ayrancı, Neolitik Dönemden Selçuklu Dönemine dek kesintisiz bir kronolojiyi takip eden eserlerin, insanların ihtiyaçlarına yönelik; ritüel objeleri, mutfak eşyaları, süs eşyaları gibi kategorilerden oluştuğunu söyledi.

 

Rezan Has Müzesinin geniş arkeoloji koleksiyonundan yaklaşık 300 eserden oluşan seçki, 8 Şubat 2018’den itibaren tarih ve sanat tutkunları ile bir araya geliyor. Sergi, 31 Ekim 2018 tarihine kadar Rezan Has Müzesinde ziyaret edilebilir.

 

CİBALİ TÜTÜN FABRİKASI: EMEĞİN MEKANI

 

Rezan Has Müzesinde 8 Şubat’ta açılışı gerçekleşen bir diğer sergi ise; Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekanı sergisi. Sergide, restore edilerek Kadir Has Üniversitesine dönüştürülen Cibali Tütün Fabrikası’nda kullanılan makineler, üretilen tütün ve sigara paketleri gibi örnekler, tarihsel fotoğraflarla birlikte ziyaretçilerle buluşuyor. “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekanı” sergisi 31 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.