ROMA PARKI´NDA KÜLTÜR VARLIĞINA ´RASTLANAMADI´: PARKTA İNŞAAT BAŞLATILDI

İstanbul’un Cihangir semtindeki Roma Parkı (Bahçesi) yanında bulunan alanda arkeolojik kazı çalışması yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, herhangi bir kültür varlığına rastlanmadığını belirtti. İki gece önce kazı çalışması yapılan yere beton dökülürken, inşaatın başlaması parka ilişkin tartışmaları tekrar başlattı.

 

İBB’nin parkın yanında bulunan alana sosyal tesis yapmak için başlattığı kazı çalışması mahalle ve kent savunucularının direnişi sonucu durdurulmuş, ardından alanda İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü yetkilileri elle kazı çalışması başlamıştı. O çalışma kısa bir süre önce tamamlandı.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü, 30 Kasım’da sonlandırdığı kazı çalışması için Koruma Kurulu’na gönderdiği raporda şu ifadelere yer verdi: “Anılan parselde yapılan çalışmalarda Müzeye getirilen Osmanlı dönemine ait çanak çömlek parçaları dışında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren herhangi bir taşınmaz kültür varlığına rastlanmadığı Müdürlüğümüz uzmanlarınca hazırlanan 30.11.2016 tarihli raporda belirtilmekte olup, rapor yazımız ekinde sunulmaktadır.”

 

Bu kararın ardından iki gece önce sosyal medyada bir fotoğraf dolaşıma girdi. Görselde kazı çalışması yapılan noktaya beton döküldüğü görülüyor. Gece saatlerinde haberi alan mahalleli ve kent savunucuları alana geldi ve yapılan çalışmaya engel oldu.

 

Müzeler Müdürlüğü’nün çalışmada arkeolojik kalıntı bulunmadığına ilişkin raporundan sonra ne olacağı ise tartışma konusu.

 

Ne olmuştu?

 

2009 yılında arkeolojik park ilan edilen Cihangir Roma Parkı’na Beyoğlu Koruma Amaçlı İmar Planları kapsamında Biri şu anda inşaatın başladığı yer, biri bostanın olduğu yer diğer ikisi Roma Parkı’nın içinde olmak üzere dört sosyal tesis yapılması planlanıyordu. 20 Ekim Perşembe günü bostanın yakınındaki otopark olarak kullanılan alanda bir inşaat başlamıştı. Arkeolojik ve jeolojik etüt gerektiren alan olduğu halde müze denetimi dışında, tabelasız, ruhsatsız olarak devam etmişti. Mahallelilerin tepkileri üzerine inşaat durmuştu.

 

Mahallelinin sosyal tesislere dayanak olan imar planına açtığı dava 2014 yılında iptal edilmiş, 2015 yılında Danıştay kararı kaldırmıştı. Alanda yeniden bir bilirkişi keşfi yapılmıştı. Yargı süreci halen devam ediyor.

 

Roma Parkı’nın yanıdaki alanda 25 Ekim Salı günü Çevik Kuvvet koruması altında iş makineleri tekrar çalışmaya başlamıştı. Mahalleliler bir kez daha oradaydı; kepçe durduruldu.

 

27 Ekim’de, çalışmaların İstanbul Arkeoloji Müzeleri denetiminde yapılması gereği kararı alınmış ancak bu karara rağmen 1 Kasım Salı günü iş makineleri Özel Tim eşliğinde tekrar çalışmaya başlamıştı. Gerekli karar tanınıp iş makinalarının durdurulmasına kadar geçen zamanda, arkeolojik bulguları içeren dolguların önemli bir kısmı yok edilmişti. Yani inşaat durmuş, ama miktarı bilinmeyen arkeolojik bulgu hafriyat kamyonlarıyla taşınmıştı. Cihangir Güzelleştirme Derneği konuyla ilgili suç duyurusunda bulundu.

 

http://www.diken.com.tr/roma-parkinda-kultur-varligina-rastlanamadi-parkta-insaat-baslatildi/