ROMA’DA MCDONALD’S RESTORANI ALTINDAKİ ANTİK YOL ZİYARETE AÇILDI

Geçtiğimiz günlerde, yeni bir McDonald’s restoranı menüye dâhil olmayan bir ekstra ile İtalya’da açıldı: üç iskeletle dolu antik bir Roma yolu.

Yüz yıllar boyunca gizli kalmış bu yolun varlığı, ilk kez 2014 yılında restoranın inşaatı başladığında ortaya çıkarıldı. McDonald’s İtalya 300 bin €  tutarındaki restorasyon projesini finanse etti ve sonucunda burası ziyaretçilerin hamburgerlerini yerken şeffaf bir zemin sayesinde antik caddeyi görebildikleri dünyanın ilk restoran müzesi oldu.

 

Roma kentinin güneyindeki Frattochie’de yer alan 45 metrelik yol, MÖ 2. ve 1. yüzyıllara dayandırılıyor ve inşaatından yaklaşık 300 yıl sonra kullanımdan kalkmış olduğu düşünülüyor. Ünlü Appian Yolu’nun bir kolu olduğu düşünülen yolun yerel volkanik kayaçlardan yapılmış olan kaldırım taşlarında at arabalarının tekerleklerinin bıraktıkları izleri görmek mümkün. McDonald’s restorasyonu finanse etmesine rağmen, proje Roma Arkeoloji, Güzel Sanatlar ve Peyzaj İdaresi tarafından gerçekleştirildi.

 

Arkeologlar ayrıca, yolun kullanımdan kalkmasının ardından buraya gömüldüğü düşünülen üç yetişkin erkeğin iskeletlerini ortaya çıkardı. Uzmanlar orijinal kemikler üzerinde analiz yaparken yolda bulunan iskeletlerin dökümleri orijinal mezarlara yerleştirildi.

 

Belediye başkanı Carlo Colizza, McDonald’s projesinin, özel ve kamu sektörlerinin birbirine yardımcı olduğu olumlu bir işbirliği örneği olduğunu söyledi. Colizza ayrıca, ticari faaliyetleri, tarih ve arkeolojiyle, saygılı bir şekilde birleştirmeyi başardıklarını da sözlerine ekledi.

 

Buraya yerleştirilen İngilizce ve İtalyanca panolar yolun geçmişi hakkında bilgi verecek ve daha genç ziyaretçiler için Happy Meal (veya Appia Meal ...) sonrasında keşfedecekleri özel bir çocuk yolu da işletmenin içinde olacak. Antik yol şu an McDonald’s şubesine girmeden ücretsiz olarak erişilebilir ve ziyarete açık durumda.

 

McDonald’s İtalya CEO’su, antik çağın ve modernitenin McDonald’s restoran müzesinde bir araya gelmesinin faziletli ve erdemli olduğunu söyleyerek mekânı “geçmişten geleceğe bakabileceğiniz bir yer” olarak nitelendirdi.

 

Ancak Mcdonald’s, İtalya’nın kültürel mirasına olası bir yardımdan çok tehdit olarak görülüyor.

 

http://www.thelocal.it