ROMA’DAKİ 1800 YILLIK SÜTUN ÜZERİNE BOZUK PARAYLA ADINI YAZDI

İtalya’nın başkenti Roma’daki 1800 yıllık sütun üzerine adını yazdığı için gözaltına alınan bir Türk öğrenci, para cezası ödedikten sonra serbest bırakıldı

Corriere della Sera gazetesinde yer alan habere göre, Aziz Multu adlı bir Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumlarındaki (Fori Imperiali) sütunlardan birine bozuk parayla adını yazdı. 

 

Pazar günü gerçekleştiği belirtilen olay sonrası söz konusu öğrencinin gözaltına alındığı ve bir gece polis merkezinde bekletildikten sonra adliyeye götürüldüğü kaydedildi. Tarihi kalıntılar açısından Roma’nın en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi’nde yer alan bu esere ağır hasar verdiği gerekçesiyle 200 Euro para cezası ödetildikten sonra serbest bırakılan Aziz Multu’nun, Roma Belediyesi’ne ise 2 bin Euro tazminat daha ödemek zorunda olduğu bildirildi. 

 

Çevredeki diğer turistler tarafından İtalyan güvenlik güçlerine ihbar edilen Aziz Multu’nun adliyedeki ifadesinde, “Orada başka isimler de yazılı olduğunu gördüm, ben de kendi adımı yazmak istedim. Bunun yasak olmadığını sanıyordum” dediği aktarıldı. 

 

Corriere della Sera gazetesi söz konusu haberinde: “İki gün önce tutuklanan vandal, böylece sütunlara kazıyarak adını ebedileştirdi. Acımasızca tarihin bir parçasına böyle iz bıraktı.” gibi ifadeler kullandı.   

Geçen yıl da Kazbek Akaev adlı bir Rus turist, yine aynı bölgede yer alan Kolezyum’un (Flavianus Amfitiyatrosu) duvarına adının baş harfini kazımış, 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

 

 

Haber.sol.org.tr