RUSYA PALMİRA´NIN SON GÖRÜNTÜLERİNİ PAYLAŞTI

Rusya Savunma Bakanlığı, terör örgütü IŞİD´in geçen ay patlattığı Palmira antik kentinin fotoğraflarını paylaştı.

Fotoğraflarda, Tetrapylon anıtının yıkıldığı görülüyor. Tetrapylon, taş platformlar üstüne oturtulmuş 16 adet sütundan oluşuyordu. Ayrıca Roma amfi tiyatrosunun ön cephesi de artık yok. Fotoğraflar sahne bölümündeki anıt ve heykellerden geriye enkaz kaldığını gösteriyor.

 

20 Mayıs 2015'te yoğun çatışmaların ardından 'Çölün Gelini' olarak bilinen Palmira'nın kontrolünü sağlayan eli kanlı terör örgütü IŞİD, daha sonra bölgeden çıkarılmış ancak Aralık 2016'da antik kenti yeniden ele geçirmişti. Palmira, 2016'da topraklarının dörtte birini kaybeden IŞİD'in yeniden ele geçirdiği birkaç yerden birisiydi.

 

Suriye'deki iç savaştan önce Palmira, ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biriydi. Her yıl binlerce turist, antik kenti görmek için bölgeye akın ediyordu. Palmira'nın tarihi MÖ 19. yüzyıla kadar geriye gidiyor. Yunan ve Roma kaynaklarında ise 1. yüzyıldan itibaren kayıtlarda yer alıyor.

 

ANTİK KENTTE TOPLU İNFAZ YAPMIŞLARDI

 

Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, geçen ay eli kanlı terör örgütü IŞİD'in antik kent Palmira'da 12 kişiyi öldürdüğünü duyurmuştu. Gözlemevinin verdiği bilgiye göre, dört kişinin başı kesilmiş, sekiz kişi de vurularak öldürülmüştü.

 

Bazı cinayetler UNESCO'nun Dünya Mirası listesinde yer alan müzenin bahçesinde işlenmiş, yerel aktivist grup Palmira Gözlemcileri'nin aktardığına göre ayrıca kurbanların bazıları da Roma amfi tiyatroda infaz edilmişti.

 

http://www.milliyet.com.tr