SAHTE HEYKELLER MÜZELERE SIZDI

Çeşitli işlemlerden geçirilerek tarihi eser gibi gösterilen sahte eserler her yerde. Müzelere kadar girmiş olan sahte heykeller, tarihi eser sahteciliği yapan kişilerin bu işte ne kadar ileriye gittiğini gösteriyor.

Gerçek görünümü kazandırmak için yapay yöntemler kullanılarak eskitilen heykeller, milyonlarca liralık pazar oluşturmuş durumda. Yapay yollarla meydana getirilen sahte eserlerin, milyonlarca liralık pazar oluşturduğu anlaşılıyor. Müzelere kadar girmiş olan sahte heykeller, tarihi eser sahteciliği yapan kişilerin bu işte ne kadar ileriye gittiğini göteriyor.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ise, eski eser sahteciliğine karşı bir denetim komisyonu kurmak durumunda kalmıştır. Kurulan komisyonun 2010 yılından beri yürüttüğü yoğun çalışmalar sayesinde; önceki yıllarda müzelere giren sahte eserler ayıklanmış ve güvenlik güçlerinin ele geçirdiği eserlerin gerçekliği denetlenebilmiştir. Tarihi eserin tespitinin yapıldığı müzenin kurduğu komisyonun raporunda şüpheli gözüken bir durum tespit edildiğinde, başka müze uzmanlarından oluşan yeni bir komisyon kuruluyor. Kurulan yeni komisyonun da kararından şüphe duyuluyorsa akademisyenlerden oluşan bilimsel bir heyet oluşturuluyor. Metal ve taş heykellerin laboratuvar ortamında detaylı incelemeleri yapılıyor.

Genellikle yurt dışına kaçırılmak için hazırlanan heykellerin yapımında işgüzarlık göze çarpıyor. Mermer heykellerin gerçekçi görünmesi için burun, kol ve hatta gövdesi parçalanıyor. Metal heykeller ise, eski görünümü kazanması için toprağın altına gömülerek korozyona uğraması sağlanıyor. 

Mermerden yapılmış olanlarla birlikte; altın, bronz ve gümüş heykellerin sayısı da az değildir. Sikke ve madalyon gibi kolay taşınabilir eşyaların da sahtesini üreten üreticiler, özellikle turist sayısının yüksek olduğu yerleri tercih ederek yabancıları hedef alıyor.

Antalya Elmalı Müzesi, Samsun Müzesi, Mardin Müzesi, Adana Müzesi ve İzmir Müzesi sahte heykel ve heykelciklerin bildirildiği müzelerdendir.

 

Kaynak:  http://www.radikal.com.tr/hayat/tarihi-eserlerin-sahtesi-muzelere-kadar-sizdi-1466813/