Sahte kredi kartı operasyonunda, çalınan tarihi eserler de bulundu

İzmir merkezli sahte kredi kartı üreten suç örgütüne yönelik operasyonda, teknik takip sonucu Muğla Yatağan´daki Lagina Antik Kenti kazı evinden Kasım ayında çalınan 18 parça tarihi eser de ele geçirildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Büro Amirliği ekipleri, 1 yıldan fazla süredir teknik takibe aldığı şebekenin, Tayvan ve Ukrayna merkezli internet sitelerinden satın aldığı ABD'deki banka müşterilerine ait kredi kartı bilgileri ve Muğla'daki büyük bir alışveriş merkezinde çalışan kasiyerin özellikle yabancı müşterilerden kopyaladığı kart bilgilerini kullanarak, sahte kimliklerle, sahte kredi kartları ürettiğini belirledi. Lagina'dan çalınan eserler Basmane'deki depoda bulundu -Operasyonda, Muğla'nın Yatağan ilçesindeki Lagina Antik Kenti'nde çıkarılan eserlerin bulunduğu kazı evinden Kasım ayında çalınan eserlerin saklandığı tespit edilen İzmir'in Basmane semtindeki bir depoda da arama yapıldı. Aramada, pişmiş topraktan yapılmış fincan, kulplu bardak, küp, tencere, testi, kupa ve mermerden yapılmış mührün aralarında bulunduğu 18 parça tarihi eser ele geçirildi. Tarihi eserleri, suç örgütünün elebaşı olduğu ileri sürülen Y.B. ve M.T. ile örgüt üyesi bir kişiyle Lagina kazı evinin kilidini kırıp çaldığı iddia edilen 2 kişi de gözaltına alındı. Tarihi eserlerin hepsinde envanter numarasının yazılı olması nedeniyle zanlıların eserleri satamadığı öğrenildi. Operasyonda gözaltına alınan toplam 19 kişiden biri, İzmir Cumhuriyet Savcısının talimatıyla ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 16 zanlı sorgulanmalarının ardından İzmir Adliyesine sevk edildi. Lagina Antik Kenti'ndeki hırsızlıkla ilgili gözaltına alınan 2 şüpheli ise Yatağan Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerine teslim edildi. Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Lagina Antik Kenti'ndeki hırsızlıkla ilgili bakanlığın müfettiş görevlendirdiğini, müfettiş raporunun henüz ellerine ulaşmadığını belirtti. Özer, kazı başkanın çalınan eserlerle ilgili raporunu henüz sunmadığını anlatarak, ''Çalınan eserlerin bulunmuş olması bizi memnun etti. Emniyet güçlerine teşekkür ediyoruz'' dedi. Lagina Antik Kenti'nden çıkarılan eserlerin bir bölümünün tutulduğu Lagina kazı evi ile oda ve depoların kilitlerinin kırılmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında Muğla ve Milas müze müdürleri, 2 arkeolog ve Lagina Kazı Başkanından oluşan komisyon, kazı evindeki bazı eserlerin eksik olduğunu tespit etmiş ve bazı eserlerin tutulan kayıtlardaki eşleştirmede bulunamaması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı olayı araştırmak üzere müfettiş görevlendirmişti.  

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1235666&title=sahte-kredi-karti-operasyonunda-calinan-tarihi-eserler-de-bulundu