SATALA ANTİK KENTİ KEŞFEDİLECEK

Roma İmparatorluğu Döneminde garnizon merkezi olarak kurulan Gümüşhane´nin Kelkit ilçesindeki Satala antik kentinin keşfedilmesi amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı´na başvuruldu.

Roma İmparatorluğu Döneminde askeri karargâhı Satala’nın keşfedilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yüzey araştırması başvurusu yapıldı.

Tarihi kaynaklara göre, ilçe merkezine 28 kilometre uzaklıkta bulunan ve Roma İmparatorluğu Döneminde 15. Lejyon Lego Apollinares tarafından kurulan kent, antik dönemde garnizon olarak kullanılmasının yanı sıra, Anadolu ve Kapadokya'dan Karadeniz'e geçen askeri yolların birleştiği nokta görevini üstlendi.

Roma İmparatorluğu'nun stratejik karakol olma görevini üstlenen kent, tarihte Assur, Madekonya, Roma ve Bizans medeniyetlerinin hakimiyetinde kaldı. Roma İmparatorları Traianus ve Hadrianus tarafından da ziyaret edilen Satala antik kentine, 15. yüzyılda su getirmek için 47 gözlü su kemeri inşa edilmesine rağmen, bugün sadece 1 kemerin ayakta kaldığı görülüyor.

Geniş bir alanı kapsadığı ön görülen tarihi kent üzerinde sadece su kemerlerinin görülmesine rağmen, buradan çok sayıda eser çıktığı biliniyor. Bunlar arasında bulunan kandiller, yüzük taşları, armalar, testiler, madeni parça ve paralar İstanbul Arkeoloji Müzesinde, bronzdan yapılmış Afrodit büstü ise Londra British Müzesinde sergileniyor.

"Yüzey araştırması başvurusunda bulunuldu"

Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Arkeolojik Sit Alanı olarak koruma altında bulunan Satala antik kentinde, bir süre önce Necmettin Erbakan Üniversitesinden gelen akademisyenler tarafından incelemede bulunulduğunu söyledi.

Yılmaz, yapılan incelemenin ardından Gümüşhane Valiliği, Kelkit Belediyesi ve akademisyenler tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yüzey araştırması başvurusunda bulunulduğunu ifade etti.

TRABZON - HAKAN BURAK ALTUNÖZ