SEMPOZYUM BOMBOŞ!

Ülkemizdeki en önemli bilimsel faaliyetlerden biri olan Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun 38’incisi bu akşam sona eriyor. Bu sene Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen organizasyona olan ilgisizlik oldukça kaygı vericiydi!

1979 yılından beri aralıksız olarak her yıl ülkemizde düzenlenen en önemli bilimsel faaliyetlerden birinin, böylesine bir ilgisizliğe sahne olması oldukça rahatsız etti bizleri. Sempozyumun gerçekleştiği Balkan Kongre Merkezi’nde çekilen bazı fotoğraflar, bu kadar önemli bir organizasyona neden bu kadar ilgisiz kalındığı sorusunu akla getirdi (?)

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen sempozyumda sıralar bomboştu. Salonda çekilen fotoğraflarda, son yıllarda İstanbul ve Ankara dışında yapılan sempozyumlara olan ilginin büyük ölçüde azalmasında gelinen son nokta rahatlıkla görülebiliyor. Türk ve yabancı bilim insanlarının sunumlarıyla düzenlenen bu uluslararası organizasyonun yeniden canlanarak, tıpkı siyah beyaz fotoğraflarda olduğu tekrar dolması en büyük temennimiz. Bu gerçekleşene kadar da, sempozyumların böyle sahipsiz kalmasının nedenlerini iyice ölçüp tartmamız gerek artık…