Shell, 5 bin çocuğa Anadolu tarihini öğretti

9 bin yıllık Çatalhöyük´teki arkeolojik kazılara 15 senedir sponsor olan Shell´in, desteğiyle bu yaz kazı alanında 600 çocuğu eğitim verildi

Gelirini yer altındaki en değerli fosil yakıt olan petrolden elde eden Shell, topluma karşı sorumluluğunu da yine yer altı zenginliklerini tanıtarak gerçekleştiriyor. Bu bilinçle insanlık tarihine ışık tutan ve bilinmeyenlerin ortaya çıkmasına yol açan Konya'daki 9 bin yıllık Çatayhöyük kazılarına sponsor olan şirket, 2003'ten bu yana Türkiye'nin dört bir yanından binlerce çocuğu arkeologlarla buluşturuyor. Kültür Varlıkları Eğitim Programı ve Proje Danışmanı Gülay Sert'in önderliğinde çocuklar Çatalhöyük'e getirilerek hem bölge tarihi ve dönem insanlarının yaşam biçimi hakkında bilgi alıyor hem de hayatlarının ilk kazı deneyimini yaşıyor. Şirket bu yaz boyunca kazılarda 600 çocuğu eğiterek sertifika verdi.

Uzun yıllar sürecek

Sosyal sorumluluk anlayışımızın temelinde, topluma doğrudan katkı sağlayan projeleri hayata geçirerek katma değer yaratmak var. Bu anlayışın çerçevesini, değer yaratan projeler kadar toplumsal ve çevreci tutum da belirliyor" diyen Shell & Turcas Petrol AŞ. Kurumsal İletişim Müdürü Yankı Özkan Yıldırır, bütün projelerini çalışanlar ve iş ortaklarıyla da paylaştıklarını ifade ediyor. Shell olarak faaliyet gösterdikleri ülke, toplum ve kültüre saygı duruşu niteliğindeki çalışmalara odaklandıklarını anlatan Yıldırır, şunları söylüyor: "2003 yılından bu yana öğrencilere tarih bilinci aşıladığımız Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi etkinliğinde çocuklarımızı hem geçmiş hem de gelecek konusunda bilinçlendirmek için çalışıyoruz."

Editörün Notu: Uzun zamandır ülkemiz gibi medeniyetler beşiği bir coğrafyada ilkokul sıralarından başlayarak üniversite eğitimi de dahil olmak üzere tüm eğitim hayatı boyunca insanımıza "Anadolu Uygarlıkları" dersinin okutulması gerektiğini söylüyoruz. Bu nedenle Shell ve Çatalhöyük kazı ekibini tebrik ediyorum. Dilerim ki çok daha fazla çocuğumuz bu eğitimleri alabilir. Geleceğimiz için Milli Eğitim Bakanlığı bu çalışmayı hayata geçirir.

                    M. Bezdan