SİBİRYA BUZULLARINDA 12 BİN YILLIK KÖPEK BULUNDU!

‘Tumat Köpeği’ olarak adlandırılan kalıntıyı dört yıldır inceleyen bilim adamları, geçtiğimiz nisan ayında köpek üzerinde otopsi gerçekleştirdi.

Rusya Uzakdoğusu’ndaki Yakutsk (Yakutistan’in başkenti) kentinde bulunan Kuzey-Doğu Federal Üniversitesine bağlı bilim adamları, donmuş toprak içerisinde mumyalaşmış 12 binyıllık yavru köpek kalıntısı üzerinde otopsi gerçekleştirdi.

 

Dünyadaki ilk buzda mumyalaşmış köpek olma özelliği taşıyan ve çok iyi korunmuş durumda bulunan köpek kalıntısı, Yakutistan’ın Ust-Yana bölgesindeki Syallakh Nehri’nde 2011 yılında, yünlü mamut kalıntılarını takip eden bir ekip tarafından bulunmuştu.

 

‘Tumat Köpeği’ olarak adlandırılan kalıntıyı dört yıldır inceleyen bilim adamları, geçtiğimiz nisan ayında köpek üzerinde otopsi gerçekleştirdi. Üç aylık bir dişi köpeğe ait olduğu belirlenen mumyanın, kalbi, ciğerleri ve midesinin de bozulmamış durumda olduğu anlaşıldı.

 

Köpeğin iskeletinin tamamen korunmuş durumda olduğunu aktaran Dr. Darima Garmaeva, bunun dünyada bir ilk olduğunu ve bir ölüm sonrası çürümeye rastlamadıklarını belirtti. Kuzey-Doğu Federal Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen otopsinin sonuçları, bu hayvanın, modern evcil köpek türlerinin atası olup olmadığını da gösterecek. 

 

36 bin 500 yıl öncesine tarihlenen, dünyada bilinen en eski köpek, Belçika’daki Goyet Mağarası’nda bulunmuştu. 26 binyıl öncesine tarihlenen başka köpek örnekleri de ele geçmişti. Ancak bunların hiçbiri çok iyi korunmamıştı. ‘Tumat Köpeği’ hem çok iyi korunmuş olması bakımından, hem de bir yavru köpeğe ait olması bakımından bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Otopsi sırasında köpeğin midesinde bulunan iki ince dal parçası, dişleri ile yakında bulunan bitkilere tutunmaya çalışmış olabileceğine işaret ediyor.  Köpeğin, 12 bin 450 yıl önce Syallakh Nehri yakınlarında meydana gelen bir toprak kayması sırasında ölmüş olabileceği düşünülüyor.

 

Otopsi sonuçları ve mide üzerinde gerçekleştirilecek ek çalışmalar, antik köpek türleri araştırmalarına ışık tutacak. Köpek kalıntısının bulunduğu alanda yapılacak yeni çalışmalarda, insan izlerine, belki de köpeğin sahiplerine, rastlanıp rastlanmayacağı da merak konusu.