SİBİRYA’DA BULUNAN 11 BİN YILLIK AHŞAP HEYKEL KUNDUZ DİŞLERİYLE OYULMUŞ

1894 yılında Sibirya’nın Ural Dağlarının Shigir bölgesinde bulunan 11 bin yıllık ahşap heykelin kunduz dişleriyle oyulduğu ortaya çıktı.

5.3 metre uzunluğunda boya sahip olan ahşap heykelin üzerinde 7 adet yüz bulunuyor. Bunlardan sadece biri üç boyutlu. Altı tanesi ise heykelin bedenine ve bacaklarına oyulmuş.

 

Bilim insanları bu heykeli oymada kullanılan araçları keşfetmek için analiz çalışmaları yaptılar. Oymaları araştıran Rus Bilimler Akademisi Arkeoloji Enstitüsünden Mikhail Zhilin, oyma işleminde kunduz alt çenesinin yarısı gibi ilginç aletlerin kullanıldığını söyledi. Kunduz dişlerinin ahşap oymacılığı için ideal bir araç olduğunu da belirten Zhilin, “Bir kunduzun kesici dişlerini keskinleştirirseniz, ahşap yüzeyleri oymak için çok uygun mükemmel bir alet elde edersiniz” dedi.

 

11 bin yaşında olmasına rağmen, heykelin, ayakta duran bir idol olarak nispeten kısa bir ömre sahip olduğu düşünülüyor. Araştırmalara göre idol, bir bataklığa düşmeden önce yaklaşık 50 yıl boyunca ayakta durmuş. Uzmanlara göre ise bu bataklık, ahşap heykeli korumak için ideal koşullar yarattı. Çünkü turba bataklıkları oksijen bakımından çok düşük ve asidik olduklarından bu bataklık da heykeli parçalayıp çürümesine neden olabilecek mikropları öldürdü.

 

Zhilin heykel hakkında son olarak şunları kaydetti: “Bu devasa bir gücü ve duygusal değeri taşıyan bir başyapıt. Aynı zamanda eşsiz ve dünyada başka bir benzeri yok. Son derece canlı ve aynı zamanda karmaşık. Süslemeler sadece şifreli bilgilerle kaplı. İnsanlar bu idol yardımıyla bilgiyi aktarıyordu.”

 

Oymaları yapmak için kullanılan yöntem aydınlatılmış olmasına rağmen, bunların anlamı gizemini korumaya devam ediyor.

 

Shigir İdolü günümüzde, Sibirya'daki Yekaterinburg şehrinde yer alan Sverdlovsk Bölge Müzesinde sergileniyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk